Turkce Ust Menu

Breadcrumbs

Ebû Bekr-i Sıddîk ile Alî bin Ebî Tâlibin “radıyallahü anhümâ” Münâzarası

Birgün Ebû Bekr-i Sıddîk "radıyallahü teâlâ anh" Resûlullah "sallallahü teâlâ aleyhi ve sellem" hazretlerinin hücre-i mubârekelerinin [evlerinin] kapısına geldikde, Alî bin Ebî Tâlib "kerremallahü vecheh" hazretleri de gelmişdi. Ebû Bekr "radıyallahü anh" geri durup, Alîye "radıyallahü anh" buyurdu ki, yâ Alî! Evvelâ sen dâhil ol [eve gir]. Hazret-i Alî buyurdu ki: Yâ Ebâ Bekr! Önce sen gir ki, her iyilikde önde olan, her hayrlı işde önde olan, herkesi geçen sensin. Ebû Bekr hazretleri buyurdu ki: Sen önce gir yâ Alî! Resûlullaha "sallallahü teâlâ aleyhi ve sellem" dahâ yakın sensin.
 
Hazret-i Alî buyurdu ki: Yâ Ebâ Bekr! Ben o kimsenin önünde nasıl giderim ki, Resûlullah "sallallahü teâlâ aleyhi ve sellem" buyurdu ki: (Ümmetimden Ebû Bekrden dahâ üstün bir kimse üzerine güneş doğmadı.)

Ebû Bekr "radıyallahü anh" buyurdu ki: Ben bir kimsenin önüne nasıl geçeyim ki, Resûlullah "sallallahü teâlâ aleyhi ve sellem" Fâtıma-tüz-zehrâyı "radıyallahü teâlâ anhâ" sana verdiği gün, (Kadınların en iyisini, erkeklerin en iyisine verdim) buyurdu.
 
Yazının devamını okumak için lütfen tıklayınız.

İSTATİSTİKLER

Bugün:745
Dün:1,490
Bu Ay:33,036
Toplam:13,676,022
Online Ziyaretçiler:3
Mail Grubumuzun
Üye Sayısı:
125842