Turkce Ust Menu

Breadcrumbs

Âb-ı Hayat - 471

  • Whatsapp'de paylaş

08-01-2013 tarihinde Güzelşehir'deki son sohbetden hülasa:

Enver abim buyurdular ki;

-1-

Efendim selamün aleyküm. Arkadaşlar beni görmek istiyor, ben de onları çok görmek istiyorum. Allah unutturmasın. Ahirette tanımak, tanınmak çok zordur.
Bir gün bir talebe çok ağlıyormuş. Hocası da soruyormuş. Niye ağlıyorsun? Efendim ahirette ya unutursanız, ya kaybolursam? Beni cehenneme atarlar. Hâlbuki siz sahip çıkarsanız bir şey olmaz. Fakat her an mutlaka sizin yanınızda olacağıma nasıl emin olabilirim? Bir şey olmaz, evham etme, keyfine bak. Ertesi gün çocuk yine hüngür hüngür ağlıyor. Niye ağlıyorsun? Efendim ya beni unutursanız? Ya ben kaybolursam? Gel bakalım buraya. Bak, (Unutursan unutulursun. Kaybedersen, kaybolursun) buyurmuş. Onun için unutmamak çok kıymetlidir. Arkadaşların mutlaka birbiriyle görüşmesinde, konuşmasında çok fayda vardır, kitap okunmasında çok fayda vardır. Himmet ehlinden istifade edebilmek için elleri açmak lazım, kapağı açmak lazımdır. Kap kapalıysa içine ne gelecek? Hiçbir şey gelmez. Evvela kap var mı ona bakmak lazım. Kap varsa kapak vardır. Büyüklerimizin kalbinden, Resulullah efendimizin "aleyhissalatü vesselâm" kalbinden çıkan feyz herkese gitmez ki. Feyz kime gider:
1. Feyz, imanı olana gider, yani müslümana gider.
2. Feyz, Müslümanların içinden de Ehl-i sünnet vel cemaat olanlara gider.
3. Feyz, haramlardan sakınanlara gider.
4. Feyz, Allahü teâlânın emirlerini yerine getirenlere gider.
5. Feyz, kul hakkından korkanlara, ondan sakınanlara gider. Üzerinde kul hakkı olanlara feyz gelmez. Kul hakkı çok mühimdir. Bundan peygamberler dahi çekinmiştir. Kul hakkını bilemeyiz ki? Hadi haramlar bellidir. Farzlar bellidir. Bir sert bakış karşıdakinin kalbini kırar. Kalp kırmak Kâbeyi yıkmaktan büyük günahtır. Bunu nasıl telafi edeceksin? Eğer üzerinde kul hakkı varsa buna rağmen Allahü teâlânın çok sevdiği, razı olduğu birisi varsa, kurtulmak için bir ihtimal daha vardır.

-devamı var-
 
ali zeki osmanağaoğlu
İslami İlimler Akademisi
 
 

İSTATİSTİKLER

Bugün:105
Dün:574
Bu Ay:7,141
Toplam:14,489,108
Online Ziyaretçiler:5
Mail Grubumuzun
Üye Sayısı:
125842