Turkce Ust Menu

Breadcrumbs

Âb-ı Hayat - 478

  • Whatsapp'de paylaş

08-01-2013 tarihinde Güzelşehir'deki son sohbetden hülasa:

Enver abim buyurdular ki;

-7-
 
Mübarekler buyurdular ki, bizim arkadaşlarda, yani bizi sevenlerde iki kötü ahlak olmaz. Bu iki huy varsa hiç istifade edemez. Biri var diğeri yoksa ikisi de kıymetsizdir. Çünki bunlar birbirinden ayrılamaz:.
1. Kötü huyun biri, Edepli olmamak. Saygılı olmamaktır. Bu yolda edep her şeydir. Şah-ı Nakşibend hazretlerine sormuşlar. Efendim yolunuzun başı nedir? Edep. Ortası nedir? Edep. Sonu nedir? Edep, edep, edep buyurmuşlardır. Kime karşı edepli olmak, saygılı olmak? Birincisi Allahü telaya karşı, sonra Peygamberimize "aleyhissalatü vesselâm", sonra bütün büyüklerimize karşı, hocamıza karşı, hocamızın talebelerine karşı saygılı olmaktır.
2. Kötü huyun diğeri, Kibirli olmak. Bizim arkadaşlar katiyen ama katiyen kibirli olamaz. Kibr her kötülüğün başıdır, her kötülüğün davetçisidir. Allahü teâlâ kibirliyi affetmem buyuruyor. Kibr, azamet bana mahsustur. Birisi kalkar da kibirlenirse ona hiç acımam, yakarım buyuruyor. Çünki kibr, diğer günahlara benzemiyor. Onun için bir kimsede bu iki kötü huy var mıdır yok mudur, herkesin tavrından, yaşayışından anlaşılır. Kendisi bunu anlamaz. Kendisi bende bu ikisi de yok der. Kendisi için verdiği hüküm ancak kendisini bağlar. Bu hükmü başkasının vermesi lazımdır. Onun için sık sık arkadaşlarla buluşun. Onlarla kitap okuyun. Hiçbir zaman kibirli olmayalım. Ortam ve şartlar bizi kibirli yapmaya sürükleyebilir. Cenab-ı hak; Azamet ve Kibriya benim hakkımdır buyuruyor.

-devamı var-
 
ali zeki osmanağaoğlu
 
 

İSTATİSTİKLER

Bugün:443
Dün:471
Bu Ay:12,183
Toplam:14,369,385
Online Ziyaretçiler:7
Mail Grubumuzun
Üye Sayısı:
125842