Turkce Ust Menu

Breadcrumbs

Âb-ı Hayat - 524

  • Whatsapp'de paylaş

Enver abim birgün buyurdular ki;

-10-

"Evliyalar Allahü tealanın kılıcıdır. Dokunmaya gelmez".
Şah-ı Nakşibend hazretlerine demişler ki; "Efendim, kılıcınız çok keskin, önüne gelen gidiyor". Şah-ı Nakşibend hazretleride buyurmuş ki; "Biz sallamıyoruz, onlar gelip başlarını vuruyorlarsa biz ne yapalım.."
Allahü tealanın sevgili kullarının rızası Allahü tealanın rızasıdır. Onların öfkesi, gadab-ı ilahidir. Tabi hayatta olup olmamakta bir şey değiştirmez. Hatta vefatlarından sonra daha da tesirli olurlar.
Ehl-i sünnet âlimleri buyuruyor ki, "İlk'ler olmazsa, ikinciler olmaz". Onun için Eshab-ı kiramın ilkleri sonrakilerden çok daha kıymetlidir. Mesela Bedir'e katılanlar çok kıymetlidir.
İmam-ı Rabbani hazretleri buyuruyorlar ki; "Cenab-ı hakkın Cemal sıfatı ile belli bir dereceye kadar geldim. Fakat ne zaman guvalyar kalesinde hapse girdim: O kadar eziyette, sıkıntıda elde ettiklerimi başka şekilde elde edemedim. Orada Cenab-ı Hakk Celal sıfatı ile tecelli etti." Dolayısı ile Büyükler buyuruyor ki; "Hastalık, derd, bela, kemend-i mahbub-i ilahidir. Allahü teala sevdiklerinin boynuna böyle bir kemend-i ilahi atar, bu kement insanın boynuna geçtiği zaman, bir yere gidecek olsa boğulacak gibi olur, geriye gelir. Azamaz, kuduramaz.
Peygamberimiz "sallallahü aleyhi ve sellem" ümmetine karşı, bir annenin evladına olan merhametinden daha şefkatliymiş, Allahü teala da kullarına karşı anneden babadan onbin, yüzbin kere daha fazla şefkatli ve merhametlidir. Onların vârisleri de böyledir. Evliyaların müminlere olan şefkat ve merhameti, evladlarına olan muhabbetinden daha fazladır. Çünki, onların varlığı ve hayatı; islamiyetin yayılması, dinimizin öğretilmesi, Ehl-i sünnetin anlatılmasıdır. Onun için bu yol cennetin yoludur, yeter ki Allahü teala gaflete düşürüp de bizi nefsimizin eline düşürmesin. Bizim en büyük düşmanımız nefsimizdir. Onun için yalnız olmaktansa beraber olmak bin kere daha iyidir. Yalnız kalırsak, ya şeytanla, ya nefsimizle baş başa kalırız, bu ise çok tehlikelidir. Ama Ehl-i sünnet biriyle beraber olursak, bu seadettir.

-devamı var-
 
ali zeki osmanağaoğlu
 
 

İSTATİSTİKLER

Bugün:121
Dün:507
Bu Ay:14,319
Toplam:14,371,521
Online Ziyaretçiler:48
Mail Grubumuzun
Üye Sayısı:
125842