Turkce Ust Menu

Breadcrumbs

Âb-ı Hayat - 912

  • Whatsapp'de paylaş

Enver abim buyurdular ki;
 
Mübarekler buyurdular ki; Eğer bir insan haram ile besleniyorsa, bey ve şir'a bozuk, içki içiyor ise, o aldığı gıda, yine kalp vasıtası ile, bütün organlara pompalanır. Bütün vücuda kirli kan gider ve gittiği yeri hep delik deşik eder. O halde ölse, evvela bütün vücudu çürür. Hiç haram girmeyen vücut, çürümez. Hatta bir de misal verdiler. Delâili Hayrât kitabının yazarı Süleyman bin Cezûli hazretleri, İspanya'da şehit düşmüş, ikiyüz sene sonra talebeleri, sevenleri, kabirden çıkarmak için gitmişler, hiç çürümemiş. Hatta bir tanesinin yanlışlıkla parmağı yanağına batmış, kan fışkırmış. Netice: Hepimiz bir trendeyiz, bu tren hiç durmuyor. Ancak duraklarda biraz duruyor, yeniler biniyor, eskiler iniyor. Birgün gelecek, burada Enver abi olmayacak. Ama birgün gelecek, siz de burada olmayacaksınız. En fazla elli-altmış sene sonra, burada gördüklerimizin hepsi ahirette olacak. Elhamdülillah ki, kişi sevdiği ile beraberdir. Biz madem Mübarekleri sevgi ile anıyoruz, Onlardan dinimizi öğrendik, istifade ettik. Bu büyükler, talebelerine evlatlarından daha çok düşkündür.
 
Hocamız birgün bana buyurdular ki; Efendim, bu büyüklere bir adım yaklaşana, onlar bin adım yaklaşırlar. Birgün Eshab-ı kiramdan bir zât vefat etmiş. Cenab-ı Peygamber cenaze işlerini yapmışlar ve tam kabre indirecekleri sırada, hanımı koşa koşa gelip; efendi efendi, Cennet nimetleri, sana afiyet olsun, demiş. Cenab-ı Peygamber de dönmüş, nereden biliyorsun, demiş. O da, ya Resulallah, bütün gün oruç tutar, bütün gece namaz kılardı, demiş. Peygamber efendimiz 'aleyhissalatü vesselam' buyurmuşlar ki; Bunları söylemene gerek yok. O, Allahı ve Peygamberini çok seviyordu de, yeter. Yani, Cennete gitmesi için bu yeter. Çünki insan, sevdiğine itaat eder. Seviyorsa zaten Allahın emirlerini yerine getirir, Peygamber efendimize 'aleyhissalatü vesselam' salât-ü selam getirir. Önemli olan, o sevgiyi yakalamaktır.

Mübarekler buyurdular ki; Efendi hazretlerinden tutuğum notları okumağa vakit bulamadım. Hep dinlediklerim aklımda kaldı.

ali zeki osmanağaoğlu
İslami İlimler Akademisi
 
 

İSTATİSTİKLER

Bugün:97
Dün:574
Bu Ay:7,133
Toplam:14,489,100
Online Ziyaretçiler:8
Mail Grubumuzun
Üye Sayısı:
125842