Turkce Ust Menu

Breadcrumbs

Âb-ı Hayat - 1070

Enver abim buyurdular ki;
 
Feyz, insanı dünyadan soğutur. Zaten tasavvufun da nihai gayesi budur. İki sevgi bir kalpte olmaz. Cem-i zıddeyn muhaldir. Allah sevgisi ile dünya sevgisi aynı kalpte olmaz. Biri gelirse, diğeri gider.
 
İnsan kimi severse, kimi dinlerse, kime itaati olursa, elbette ki ahirette onunla beraber olacaktır. Sevmek, kuru kuruya aşkname yazmak değildir. Sevgi itaattir, buyurduklarına itaat etmek lazımdır. Aklına değil, buyurduklarına itaat lazımdır.
 
Düşkünlük; yalnız Allahü teâlâya, Peygambere "aleyhissalatü vesselam" ve Allah yoluna hizmete olmalıdır. Nitekim cenab-ı Hak Kur'an-ı kerimde, sekiz şey sayıyor; eğer annenize, babanıza, ticaretinize, malınıza, çocuklarınıza muhabbetiniz Allah'tan, Peygamberden "aleyhissalatü vesselam" ve Allah yoluna hizmetten fazlaysa, çok yakında başınıza bir felaket gelecektir. Nitekim, bunlardan birine çok düşkünlük, Allahü teâlânın gayretine dokunmaktadır. Üzüntülere, sıkıntılara düşenler, hep bu yüzdendir. Allahü teâlâ nimetlerini vermişse bunlar ihsandır. Nefsin dışında ne varsa bunların tamamı emanettir. Hiçbir kimse emaneti sahiplenmesin. Emanet izin verildiği kadar kullanılır sonra zamanı gelince iade edilir. Bunlara muhabbet, hiçbir zaman aşırı olmamalıdır.

ali zeki osmanağaoğlu
 

İSTATİSTİKLER

Bugün:631
Dün:453
Bu Ay:1,536
Toplam:14,271,499
Online Ziyaretçiler:4
Mail Grubumuzun
Üye Sayısı:
125842