Turkce Ust Menu

Breadcrumbs

Âb-ı Hayat - 1224

  • Whatsapp'de paylaş

Enver abim bir Ramazan-ı şerif günü buyurdular ki;
 
Allahü teala, bu ayda bir oruçluya iftar verenin ahiretini muhafaza ediyor. Bir de, oruçlu ne kadar sevab kazandıysa o kadar da orucu açtırana sevab veriyor. Eshab-ı kiram buyurdular ki; ya Resulallah, her birimiz, herkese oruc açtıracak kadar zengin değiliz, paramız pulumuz o kadar yok. Mübarek buyurdu ki; bir bardak su verin, bir hurma verin, yarım bardak süt verin, bu sevaba yine kavuşun. Bu ayda bir oruçluya su veren, kıyamette hiç susuzluk çekmeyecektir. Bütün bu müjdelere kavuşmuş olarak inşallah mutlu olacağız ve Cenab-ı Peygamber "aleyhissalatü vesselam" buyuruyor ki; Allahü teala benim ümmetime, hiçbir Peygamberin ümmetine vermediği beş özellik verdi. Ramezan-ı şerife mahsus, hazret-i Peygamberin ümmeti olduğumuz için.
Birincisi, bu ayda Ramezan-ı şerifin ilk gecesinde oruca kalkana cenab-ı Allah rahmetle bakar, nazar edermiş. Cenab-ı Allahın nazarla baktığı kul artık rahmete kavuşmuştur, hiçbir korku yoktur.
İkincisi, yine bu ümmete mahsus olarak, akşam vakti, iftara yakın bir ağız kokusu olur, hazret-i Peygamber buyuruyor ki; hazret-i Allahın en hoşuna gittiği koku işte o kokudur.
Üçüncüsü, cenab-ı Allah meleklere emrederek buyuruyor ki, bu kullarım benim için oruca kalktı, hepiniz onun için dua edin. Melekler günahsız olduğu için duaları kabul olur.
Dördüncüsü, Allah oruç tutanlara Ramazanlık olarak Cennette bir köşk ihsan ediyor.
Ve beşincisi, Ramezan-ı şerifin son gecesi cenab-ı Hak bütün günahları affediyor. Sonra buyrun bayram edin. Bir sürü dedikodu, yalan, iftira, gıybet... Sonra bekliyoruz ki Ramezan gelsin diye.
 
ali zeki osmanağaoğlu
İslami İlimler Akademisi
 
 

İSTATİSTİKLER

Bugün:48
Dün:297
Bu Ay:6,622
Toplam:14,479,211
Online Ziyaretçiler:11
Mail Grubumuzun
Üye Sayısı:
125842