Turkce Ust Menu

Breadcrumbs

Âb-ı Hayat - 1556

  • Whatsapp'de paylaş

1993 senesi Ramazan-ı şerif ayındaki bir iftardan sonra,
 
Enver abiler buyurdular ki;

Bir gün Mübarekler buyurdular ki; 'Kardeşim, Allahü teala bu hizmetlerden dolayı bana bir nimet verirse ki inşallah Cennetini ihsan edecek. Çünki, vermek istemeseydi istek vermezdi. Cenab-ı Hak bize, Efendi Hazretlerini tanıdığımız günden beri, hep dinine uymak, O'nun emirlerine ve yasaklarına uymak, sonra da O'nun dinini yaymak nasip etti. Bu, Cenab-ı Hak'kın bize bir şey vereceğine alamettir. Bir insan birisine iyilik yapmak isterse, ona bir iş verir. Maksat iş değil; maksat, işte sen bunu yaptın, aferin sana. Onun için bunu al bakalım deyip ona bir ihsanda, ikramda bulunmak için insan, sevdiğine ufak bir iş verir. Maksadı, o işin karşılığı değil de tasarladığını, önceden düşündüğünü ona vermek içindir. İşte, Allahü teala da Cennetini vermek istediği kullarının kalbine bakın neler verir:
Evvela O'nun sevdiği bir kuluna onu tanıştırır. Bu, Allahü tealanın kullarına olan en büyük merhametidir. Neden ? Eshab-ı kiram'a Peygamber Efendimiz'i tanıttığı gibi. Nitekim görüp de tanımayanlar var. Ebu Cehil var, Ebu Leheb var. Bunlar gördüler ama tanımadılar. Tanımak ayrı şey, görmek ayrı şey.

Bir beyt var Mektubat'ta, ne güzel :
'İyiliğe elverişli olmayan kimse,
Faidelenemez, Peygamber'i dahi görse.'

Demek ki, bir kuluna Allahü teala Cennetini vermek mi istiyor, evet. Evvela, onun karşısına, onu Cennete götürecek bir vasıtayı ihsan eder. Vasıta... Kat'iyyen vasıtasız iş olmaz. Elektrik, ses, şu konuşmamız, her şey ama her şey vasıtayla. İşte Allahü teala Cennetini vermek istediği kullarına ne veriyor evvela, bir vasıtayı veriyor. Buradan Cağaloğlu'na gitmiyorsun, ahirete gidiyorsun. Ahiretin vasıtası, Cennetin vasıtası; evvela Allah'ın sevgili kullarıdır, evliyalardır, âlimlerdir; işte Mübarekler'dir. Bunlar, insanı Cennete götüren vasıtalardır.
 
İslami İlimler Akademisi
 
 

İSTATİSTİKLER

Bugün:109
Dün:574
Bu Ay:7,145
Toplam:14,489,112
Online Ziyaretçiler:13
Mail Grubumuzun
Üye Sayısı:
125842