Turkce Ust Menu

Breadcrumbs

Âb-ı Hayat - 2548

  • Whatsapp'de paylaş

Huzurpınarı ailesinin muhterem üyelerinin Cum'a gününü tebrik eder, müstecâb dualarınızı istirham ederiz efendim.
 
Allahü tealaya emanet olunuz efendim

ali zeki osmanağaoğlu


Geçmiş zaman olur ki, hayali cihan değer....
 
Bâzı hatıralar vardır ki, kalblere nakşeder. O hatıraları hatırlamak, Cennet hayatı yaşamak gibidir.

Enver abiler buyurdular ki;
 
Birgün Ziyâ Beğ Allah rahmet eylesin, Ziyâ Beğ çok mübârek bir zâtdı, bana dedi ki; Bak evlâdım, bir mü'min bir a'mâyı, görmüyor, alsa yolun bir tarafından bir tarafına geçirse, kolundan tutsa geçirse onun ecr ve sevâbını ölçemeyiz. O kadar Allah indinde makbûldür. Arkadaş, millet a'mâ. Nihâyet bu yolun karşısına geçerken çarpılabilir, ölebilir de. Ama eğer gözü açılmazsa, gerçeği görmezse, Allaha îmân etmezse âhırete îmân etmezse, müsliman olmazsa, bu a'mâlık ile ölürse cehenneme gidecek. Siz düşünün, dünyâ gözü görmeyen bir insana beş-altı adım iyilik ederseniz ne kadar çok ecr alacaksınız, veya âhırete giden a'mâyı kurtarırsanız, onun gözünü açarsanız onun ecri ve sevâbı ne ile ölçülebilir? İşte, İhlâs bunun için kurulmuştur. Gâyesi de budur. Çünki îmânlı insan ile îmânsız insan arasındaki fark, gözü açık insan ile gözü kapalı insan gibidir. Allahü teâlâ nasîb etdi, lutf etdi, ihsan etdi Allahü teâlâ gözlerimizi açdı. Gerçeği gördük. Ama ya görmiyenler? Onlara su mu dağıtacağız, onlara en büyük iyilik olarak elbise mi vereceğiz? Gözlerinin açılması için çalışacağız. O bakımdan mü'minin aslî görevi öğrenmek ve öğretmekdir. Bizzat öğretemezse öğretilmesine sebeb olması lâzımdır. İşte onun için kitâbevi kurulmuştur. Kitâbevinin gâyesi budur. O halde yolumuz eğer kitâbevinden geçmiyorsa, gönlümüz eğer kitâbevinden geçmiyorsa, eğer kalbimiz bu kitâbevinin hizmetleri ile çarpmıyorsa Allah muhafaza etsin. Gören insanın kör olması çok daha tehlükeli. Görmeyen insanın gözü açılması çok iyi de, gören insan görmez hale gelirse o çok felâket olur. O büyük bir mahrumiyetdir, Allah korusun. Onun için arkadaşlar ne olur kitâbevini unutmayın.

Bir arkadaşımız, şimdi burada, ta'yîni çıkdı Anadoluya. Giderken, geldi efendim ne tavsiye edersiniz, ben gurbete gidiyorum dedi. Dedim Allah yardımcın olsun. Ama sakın ola ki kitâbevinden kopma. Gitdiğin yerde varsa gitdiğin yerde, değilse burada mutlaka uğra. Bir selâm ver, dua et, dua al. Çünki Mübâreklerin kalbi orası. Hamdolsun, bugün arkadaşlarımıza söyledik konuşduk yukarıda, iyi ki Allahü teâlâ böyle bir imkân yaratmış, böyle bir fırsat vermiş ki uğrayabileceğimiz veyâ hizmete iştirâk edebileceğimiz bir yer nasîb olmuş. O da olmasaydı ne yapardık? Bir zemânlar zekât verecek insan bulamıyorlardı. Ya bu hizmetler olmasaydı, biz hangi hizmetlere dâhil olacakdık? Ne gibi bid'atlere bulaşacakdık veyâhud da yanlış yerlere yardımda bulunacakdık? Çok tehlikeli olur. Çünki bir de onun hesâbı var, bir de onun cezâsı vardı Allah korusun. İyiliğe âlet olan iyilik icrâ oldukca ecr alır ama kötülüğe âlet olan kötülük yapıldıkça da günâhı yazılır.

Efendim, bu vesîle ile bâri bir Allaha ısmarladık diyelim. Çünki bir ay kadar olmıyacak Enver abi burada. Ben zâten gelmiş gelecek herkese haklarımı bin kere helal ediyorum ve yüce Allaha yüce Rabbime her zemân dua ediyorum. Ya Rabbi, benim yüzümden kimsenin ayağına diken batmasın. Varsa bir hak hukuk hepsi helal olsun. Yeter ki Enver abi yüzünden bu başımıza geldi denmesin diye hep haklarımı helal ediyorum. Ama her halde sizden de helallik dilemek benim de hakkım değil mi...

Enver abiler, asırlarda ender yetişen çok müstesna bir insandı. Allahü teala rahmeti ile merhameti ile muamele eylesin inşallah.

Fî emanillah
 
 
 

İSTATİSTİKLER

Bugün:305
Dün:499
Bu Ay:14,620
Toplam:14,386,512
Online Ziyaretçiler:2
Mail Grubumuzun
Üye Sayısı:
125842