Turkce Ust Menu

Breadcrumbs

Âb-ı Hayat - 2576

  • Whatsapp'de paylaş

Huzurpınarı ailesinin muhterem üyelerinin Cum'a gününü tebrik eder, müstecâb dualarınızı istirham ederiz efendim.
 
Allahü tealaya emanet olunuz efendim

ali zeki osmanağaoğlu


Geçmiş zaman olur ki, hayali cihan değer....
 
Bâzı hatıralar vardır ki, kalblere nakşeder. O hatıraları hatırlamak, Cennet hayatı yaşamak gibidir.

Enver abiler buyurdular ki;
 
Allah şefaatlerine nail eylesin, Allah rahmet eylesin, Harun Reşid hazretleri, oğluna hilafeti bırakmadan evvel demiş ki; Bak oğlum, şu benim oturduğum koltuk dört ayaklı. Kaç ayağı var, dört. Bu ayağın bir tanesi kırılsa, ben oturamam. Sen hiç oturamazsın. Onun için bu dört ayağın sağlam olması lazım. İşte, saltanatın da dört esası vardır. Bu dört esastan biri sakatlanırsa bütün saltanat yıkılabilir, buyurmuş. Allah Allah.

Birincisi, adalet. Mübareklere ben sordum. Adalet nedir efendim diye. Buyurdular ki; Adaletin önünde çoban ve sultan eşit haklara haizdir. Kayırmak yok, buyurdular. Ve Tam ilmihal'de yazıyor, Osmanlı imparatorluğunun yükselmesi, durması ve çökmesi hep adalete bağlanmıştır. Onun için dünyada adaletle iş görmeyenler, evinde veya işyerinde her nerede olursa olsun adaletten sapan insanlar ahirette çok sıkıntı çekecekler, çünkü büyük adalet orada. Dolayısıyla bize düşen vazife, daha çok ihsanda bulunmak, daha çok vermek. Bölüşmekte dikkat etmek. Adalet çünkü.

İkincisi, emniyet. Arkadaş, müminin tarifi; elinden ve dilinden emin olunandır. Eğer biz emniyetimizi kaybedersek, eğer bize güven azalırsa, güven kalmazsa yaşayamayız. Güven elde etmek çok zor ama kaybetmek an meselesi. Nasıl kaybedersin, menfaatini düşünürsün, berbat eder gidersin. Menfaat yok. Hak neyse o.

Üçüncüsü muhasebat. Hesaplaşmak. Çünkü nasılsa cenab-ı Hak ahirette hesap soracak, sen de dünyadayken hesabını dürüst ver o zaman. Muhasebat, yani hesap. Enver abi niye bu kadar hassas duruyor raporlar üzerinde, bilgi üzerinde. Çünkü gördük ki bilgi paradan daha kıymetliymiş. Yanlış bilgi yanlış karar, neye yarar.

Dördüncüsü, muhâberattır.

Enver abiler, asırlarda ender yetişen çok müstesna bir insandı. Allahü teala rahmeti ile merhameti ile muamele eylesin inşallah.

Fî emanillah
 
 
 

İSTATİSTİKLER

Bugün:39
Dün:388
Bu Ay:3,984
Toplam:14,336,871
Online Ziyaretçiler:2
Mail Grubumuzun
Üye Sayısı:
125842