Turkce Ust Menu

Breadcrumbs

Âb-ı Hayat - 23

  • Whatsapp'de paylaş
2008 senesi, haziran ayının 5' i perşembe...
 
Enver abim İhlas Holding'de VİP salonunda yemekli sohbetde, huzurpınarına hizmet eden arkadaşları davet etmişlerdi. Yemekden sonraki sohbeti (hatıra olarak) birkaç bölüm halinde yazmağa çalışacağız inşallah.
 
O gün Enver abim buyurdu ki;
 
-1-
 
Enver abinin sıhhati yerinde. Başınız sağlam olmazsa o vücud ne işe yarar? Peygamberimiz aleyhissalatü vesselam buyuruyorlar ki; Ben şu dünyada iki insana gıpta ediyorum. Birincisi, âlimdir; eserleriyle insanlara faydalı olur. İkincisi, zengindir, varlıklıdır; fakir, fukaraya yardım eder. Mübarekler Herkese Lazım Olan İman kitabında buyuruyorlar ki; İlim çok önemlidir, fakat mal ile desteklenirse. Çok zengin veli bir zât varmış. Bir kişi de bunu duymuş. Bu kadar mal bir Allah adamında olmaz demiş. O zâtın yanına gitmeye karar vermiş. Gittiği yerlerde buralar kimin diye sormuş, hep falan zâtın demişler. Olmaz böyle şey diyor ve en sonunda bu mübarek zâtın tekkesine gelmiş, sohbetine oturmuş. Bir müddet sonra bu mübarek zât bunun yanına gelip, Eğer, bir mü'minin kalbinde saman çöpü kadar dünya sevgisi varsa, o kişinin Allahü tealayı tanıması haramdır, mümkün değildir. Peki bu kadar mal, bu kadar mülk niçin? Daha da çok olsun! İnsan bu dünyada malı iki şekilde kullanır. Birincisi, Allahü tealanın dinine hizmet etmek. İkincisi, Allahü tealanın fakir kullarını doyurmak, demiş.
 
Gavs-ül Âzâm Abdülkâdir-i Geylani hazretleri ellerini açmış,; ya rabbi, ben sana bu kadar sene ibadet ettim, yalvardım, yakardım. Acaba hangi ibadetimi beğendin, diye dua etmiş. Allahü teala da, Fakir kullarımı doyurdun, onlara baktın, bundan ben çok razı oldum, buyurmuş. Bizim dinimiz; yaptığın her ibadetten acaba kabul oldu mu yoksa olmadı mı diye şüphelen, ama yedirdiğin yemek, rızk muhakkak kabul olmuştur, buyuruyor. İnsanların midesi aç olur, bir de kalbi aç olur. Yani açlık iki manaya gelir. Eğer kalbini doyurursan, Cennete gider. Kalbin gıdası ise, ilimdir. Büyükler buyuruyorlar ki; Kalbinde sıkıntısı olan, ilimle uğraşsın. İlimle uğraşmak, kalbe ferahlık verir. Efendim, çok sıkılıyorum, patlıyorum diyorlar, Kitap okuyun. Dinimizde sıra şudur: Önce iman etmek, sonra ilim öğrenmektir. Neden? Namaz kılacaksın, ilmin yoksa namazın şartlarını, abdestin şartlarını bilmiyorsan namazı nasıl kılacaksın? O halde ilim çok önemlidir. Cenab-ı Peygamber hadis-i şerifte buyuruyorlar ki; İlmin rütbesi, derecesi, derecelerin en yükseğidir. Ondan büyük derece yoktur. Mübarekler bir abiye buyurdular ki; İlim en büyük rütbedir. Onun üzerinde bir rütbe daha vardır, o da ilm-i siyasettir. Eğer ilm-i siyasetiniz yoksa, ilim öğrettiğinizi zan edersiniz ama milleti de ifsâd edersiniz, yahut da fitneye sebep olursunuz. Allah muhafaza etsin. Kendinizi de yakarsınız, başkasını da yakarsınız.
 
- devamı var, yarın inşallah.

ali zeki osmanağaoğlu
İslami İlimler Akademisi
 
 

İSTATİSTİKLER

Bugün:52
Dün:297
Bu Ay:6,626
Toplam:14,479,215
Online Ziyaretçiler:21
Mail Grubumuzun
Üye Sayısı:
125842