Turkce Ust Menu

Breadcrumbs

Âb-ı Hayat - 285

  • Whatsapp'de paylaş

Enver abim buyurdular ki;
 
-5-
 
Bir gün Hindistan'dan kocaman bir kitap geldi. Mücahid dedi ki, dedeciğim, bir yer açın, okuyun, biz de dinleyelim. Peki buyurdular mübarekler. Bir yeri açtılar. Bize okudular, terceme ettiler. Oradan aklımda iki şey kaldı. Yani okuduklarından aklımda kalan; Bir tanesi şu: Peygamberimiz (sallallahü aleyhi ve sellem) buyuruyorlar ki: Her müslüman ahirette yedi sualden hesaba çekilecek, Bir tanesi İman. Ehl-i sünnet velcemaat itikadında olmak. Yani peygamberimizin bildirdiği gibi inanmak. Sonra ikinci suale çekilecekler. Daha, imanı bozuk olanlara başka sual yok. Binaenaleyh, Rabbimize hamdolsun hepimizin itikadı düzgün yani büyüklerimizin bildirdiği gibidir. İnşaallah bu itikadla ölürüz. Çünki bu zamanda Allah korusun, imansız ölme tehlikesi de çok var. Allah korusun, Allah korusun. İmansız ölmek tehlikesi var. Öfkeli bir laf ederiz. İslamiyetin herhangi emri ve yasağını hafif görürüz, bu zamanda bunlar olmaz deriz. Bunların hepsi küfre götürücü şeylerdir. Elfazı küfür var. Çok anlatıyor kitaplar. Onları okumak lazım yani insan, ağzından ne çıkarsa kâfir olur. Bunları bilmekte fayda var. Çünki insan maazallah bir laf söyler ağzından, kâfir olur. İstediği kadar namaz kılsın, istediği kadar hac yapsın, istediği kadar oruç tutsun, kurtaramaz kendisini.
 
Yaaa! Efendim, buyurdular, birincisi o kitapta yazıyor işte, birincisi imanı düzgün olanlar ikinci suale çekilecekler. İkinci hesaba. O da namaz. Niye hocamız sünnet yerine kaza namazı niyet edin diyorlar… Çünki sual var. Ne kadar borcun varsa hesaba çekileceksin. Allah muhafaza eylesin.
 
O bakımdan Allahü teâlâ'nın emri olan farzları bir an evvel bitirmek lazım. Borç afv olabilir. Ama ya afv olmazsa? Böyle bir imkan varken, niye kaza etmeyesin. Hele namaz kılmamak düşünülemez bir kere. Yani bir mümin, eğer namaz kılmıyorsa, çünki namaz, dinin direğidir. Siz, direksiz ev, çadır gördünüz mü, olur mu öyle şey. Yıkılır yani. Namaz mutlak var, kazaya kalmışları da biran evvel bitirmek lazım. Çünki bu suâldir. Enver abi, mübarekleri tanıdığı zaman namaz kılıyordu. Kuleli askeri lisesinde. Fakat, işte ondört onbeş yaşındaydık demek ki. Namaz kılıyordum ama mübarekleri tanıdıktan sonra asıl namaz kılmaya başladım. Çünki ben, âdet olan namaz kılıyordum. Âdet yani, babam öyle söylemişti, annem de. Bir de namazın ehemmiyetini öğrendik adam akıllı, onbeş yaşından beri.
.
-devamı var-
 
ali zeki osmanağaoğlu
 

İSTATİSTİKLER

Bugün:148
Dün:717
Bu Ay:6,727
Toplam:14,326,077
Online Ziyaretçiler:2
Mail Grubumuzun
Üye Sayısı:
125842