Turkce Ust Menu

Breadcrumbs

Âb-ı Hayat - 335

  • Whatsapp'de paylaş

Enver abim buyurdular ki;
 
-48-
 
Seyfeddîn-i Fârûkî hazretleri, Muhammed Ma'sûm-i Fârûkî hazretlerinin oğlu ve Silsile-i âliyye büyüklerinin yirmi beşincisidir. Bir mektubunda buyurdu ki: "Allahü teâlâya hamd olsun. İki cihânın efendisi Muhammed aleyhisselâma salâtü selâm olsun. Hâfız Abdülazîm Münzirî, Kırk Hadîs-i Şerîf adlı kitâbında, İbn-i Ömer'den radıyallahü anh rivâyet ediyor: "Resûlullah sallallahü aleyhi ve sellem efendimiz buyurdular ki:
"Kim ki bir mümin kardeşinin ihtiyâcını temin ederse, mahşer günü ameller tartılırken terâzinin başında duracağım. Benden imdâd isteyince, o zâta mutlaka şefâat edeceğim."
 
İbn-i Abbâs hazretleri, Peygamber efendimizden şöyle rivâyet etmiştir:
"Hayır ve şer Allahü teâlâ hazretlerindendir. Hayır anahtarları ellerine verilmiş olanlara müjdeler olsun. Şer anahtarları ellerine verilen kimselere yazıklar olsun."
Afv el-Müzenî babasından, o da dedesinden rıdvânullahi aleyhim ecmaîn şöyle rivâyet eder: "Peygamber efendimiz buyurdular ki:
"Allahü teâlâ, insanların ihtiyaçlarını gördürmek için öyle kullar yaratmıştır ki, onlara Cehennem azâbı yoktur. Kıyâmet günü olunca onlar için nûrdan kürsüler hazır olur. İnsanlar hesâba çekilirken onlar Allahü teâlâ ile sohbet ederler."
 
Ali ibni Ebî Tâlib radıyallahü anh rivâyet etti. Peygamber efendimiz buyurdular ki:
"Kim ki bir mümin kardeşine yardım ve ihtiyâcını temin etmek için harekete geçip yürürse, Allahü teâlânın yolunda harb eden mücâhidler sevâbı verilir."
 
Ebû Hüreyre radıyallahü anh şöyle rivâyet etti. Peygamber efendimiz buyurdular ki:
"Kim ki bir müslüman kardeşinin ihtiyâcını temin ederse, Allahü teâlânın yakın dostu ve velî kulu olur. Bir kimse mümin kardeşinin sıkıntısını gidererek sevindirirse, Allahü teâlâ o mümine mahşerde, sırâtı geçerken iki tâne nûrdan ışık verir. Bu iki nûrun ziyâsının kudretini yalnız Allahü teâlâ verir."
.
-devamı var-
 
ali zeki osmanağaoğlu
 
 

İSTATİSTİKLER

Bugün:92
Dün:679
Bu Ay:10,884
Toplam:14,368,086
Online Ziyaretçiler:1
Mail Grubumuzun
Üye Sayısı:
125842