Turkce Ust Menu

Breadcrumbs

Âb-ı Hayat - 434


Huzurpınarı ailesinin muhterem üyelerinin Cum'a gününü, Regaib kandilini ve üç aylarını tebrik eder, müstecâb dualarınızı istirham ederiz efendim.

Allahü tealaya emanet olunuz efendim.

ali zeki osmanağaoğlu


Geçmiş zaman olur ki, hayali cihan değer....
 
Bâzı hatıralar vardır ki, kalblere nakşeder. O hatıraları hatırlamak, Cennet hayatı yaşamak gibidir...
….

Enver abim, bir Regaib kandili sohbetinde buyurdular ki;…
 
Mübarekler buyurdular ki, regaib demek, ragibetler demektir. Ragibet demek, umumi af demektir. Allahü teala receb ayına çok kıymet veriyor. Bu ayın ilk cuma gecesine regaib denir. Umumi afv yani... O gece afv dileyenleri Allahü teala afv edecek. Afv etmek için sebep yaratacak o gece. Dolaysıyla, Allahü teala böyle bazı sebepler koyuyor ki, o sebeplere tutunarak kurtulsunlar diye. Beş vakit namaz, her namaz arası ortalama üç saat. Cenab-ı Allah meleklere emir vermiş ki, soldaki meleğe, bu kulum günah işlerse üç saat yazma. Çünki ayet-i kerime var: Cenabı hak Kur'ân-ı kerim de buyuruyor ki; Yaptığınız bir iyilik, sizin işlediğiniz bir günahı yok eder. Bir gün bir genç geldi Cenab-ı Peygamberin huzuruna, dedi ki; Ben bir günah işledim, bana ceza ver. Hiç cevap vermedi. Bir ara yine geldi, ben bir suç işledim, arzedeyim, bana cezamı ver. Hiç cevap vermedi. Kamet getirildi, namazı da kıldılar hep beraber. Dedi, ya Resulallah, ben size bir şey arz ediyorum. Cenabı Peygamber buyurdu ki; Sen bizle beraber namaz kıldın mı? Kıldım dedi. Bu ayet-i kerimeyi okudu. En büyük iyilik namaz dedi. Yani namaz kıldığın halde, sen hâlâ günahından mı bahsediyorsun, bitti. Dolayısıyla namaz, hani var ya hadis-i şerifte ; Namaz, evinin önünden geçen bir nehir gibidir. Günde beş defa ona girince kir kalır mı? Bu bir. İki; cuma, haftalık günahları affettiren bir sebep. Olur ya, çok birikmiş olabilir, ramazan-ı şerif var, genel afv var. Bu arada kandiller var. İki arkadaş varmış, biri şehit düşmüş, diğeri de ertesi sene kendi kendine vefat etmiş. Bakıyorlar ki, sonradan vefat eden, şehitten daha üstün makamlara erişmiş ahirette. Diyorlar ki; bunun hikmeti nedir ya rabbi? Bu şehit, öteki daha sonra vefat etti, bu daha çok sevap kazandı, ne hikmeti var? Cevap, bu arada namaz kıldı ve üzerinden bir ramazan-ı şerif geçti fazladan ki Allahü teala iki tane yapılan iyiliğin sevabını bildirmemiş kullarına. Yani iki tane sevap var ki, miktarını bildirmemiş Allahü teala. Kim bilir ne hikmeti var. Öbür tarafta miktarı belli olmadığı için, ne kadar açık varsa belki o açıkları kapatacak. Biri ramazan-ı şerif orucu, sevabı çok ama miktarı belli değil.
……….

Haftaya devamı var inşallah.

Enver abim, asırlarda ender yetişen çok müstesna bir insandı. Allahü teala rahmeti ile merhameti ile muamele eylesin inşallah.
 
Fî emanillah.
 

İSTATİSTİKLER

Bugün:125
Dün:298
Bu Ay:5,674
Toplam:14,194,652
Online Ziyaretçiler:3
Mail Grubumuzun
Üye Sayısı:
125842