Turkce Ust Menu

ALTIN HALKA 36 - 1163

  • Whatsapp'de paylaş
Hocamız Hüseyin Hilmi Işık Efendi'nin "rahmetullahi aleyh" talebelerine yaptıkları nasîhatlerinden:

9-
 
Birbirimize duâ edelim. "Duâ-i zahrul gayb icâbete makrundur". Birbirimize arkamızdan hayr duâ edeceğiz kardeşim. Sizin duânız makbûldür. Münâfıklar dedikodu yaparlar, mü'minler, sâlihler duâ ederler. Aradaki farka bakın. Elhamdülillah, biz dedikodu etmeyiz, tenezzül etmeyiz, harâma yanaşmayız, müslimânlara hayr duâ ederiz. Bütün insanların hidâyeti için duâ ederiz.
 
Hepimiz birbirimizin duâsına muhtâcız. "Duâ-i zahrul gayb icâbete makrundur". İnsanın kendisine yapdığı duâ şübhelidir, kabûl olmıyabilir. Fekat arkasından gıyabında yapdığı duâ kabûl edilir. Onun için hepimiz birbirimize duâ edeceğiz. Allahü teâlâ mü'minleri birbirlerine olan duâsı sebebiyle affeder.
 
Efendim, kâinât duâ üstünde duruyor. Duâ, Allahü teâlâya yalvarmak demek. Yalvaracağız. Bu dünyâ kurulduğundan beri insanlar birbirine düşman olmuş. İlk insan, Âdem aleyhisselâmın iki oğlu birbirine düşman. Düşmanlık daha o zemân başlamış. Kader-i ilâhîyye böyle. İki kardeş, biri diğerini öldürüyor.
 
İşte ba'zı kullarına Hâdî ismi ile tecellî etmiş, hidâyet nasîb etmiş, bunları kendi hizmetinde kullanıyor. Ötekilere de Mudil sıfatı ile tecellî etmiş, bunlar dalâletdedirler, yıkıcıdırlar, bölücüdürler. Elhamdülillah, Rabbimiz bize doğru yolu nasîb etmiş. Elhamdülillah, Rabbimiz bizi mes'ûd ve bahtiyâr kullarından eylemiş. Ne büyük se'âdet, ne büyük müjde. Ne büyük ni'met içindeyiz kardeşim. Sevinelim, üzülmiyelim, kızmayalım. Se'âdete kavuşan kızar mı? Peygamber efendimiz buyuruyor ki, "Mü'minin alâmeti güler yüzdür. Münâfıkın alâmeti çatık kaşdır."

- devamı var -
 
 

İSTATİSTİKLER

Bugün:304
Dün:326
Bu Ay:4,900
Toplam:14,337,787
Online Ziyaretçiler:4
Mail Grubumuzun
Üye Sayısı:
125842