Turkce Ust Menu

ALTIN HALKA 36 - 40

  • Whatsapp'de paylaş
-HAYATINDAN KESİTLER-
Efendi hazretleri'ne eli boş gelmezlerdi:
Bir vakt şeker vesîka ile satılırdı. Herşey, ekmek bile öyle satılırdı. İkinci Cihân harbi sırasında, vesika ile ayda yarım kilo şeker verilirdi. Yalnız subaylara ayda bir kilo verirlerdi. Ben Ankara'da bir kilo toz şekeri alırdım. İstanbul'da Kasımpâşada bir bakkal vardı. Onunla anlaşdık. Toz şekeri ona verirdim ve üstüne de ne kadar para isterse verirdim. Kesme şekere çevirirdik onu. Bir kilo kesme şeker aldım mı dünyâlar bana verilmiş gibi sevinirdim. Gider Efendi hazretlerinin elini öperdim. Şeker getirince sevinirdi. Çayı kesme şeker ile içiyor mubârek, misâfirlerine de ikrâm ediyor. Ben sonra tekrâr Ankara'ya giderdim. O zemân tren vardı, otobüs yokdu pek. Ben gidince arkamdan misâfirler geliyor. Çay şekersiz geliyor, şeker yok ki. Efendi hazretleri her birinin eline bir şeker veriyor. Efendi'ye çay içirmek için şeker götürmüşsün, bunları ne anlatıyorsun, ne lüzûmu var derse birisi; onlara derim ki, "inde zikrissâlihîn tenzîlürrahme." Sâlihlerden, evliyâlardan bahs edilen yere rahmet yağar. Efendi hazretlerinden onun için bahs ediyorum ki, buraya bu odaya rahmet yağsın. İşte âlimler kıyâmete kadar bâkîdir.
Efendi hazretlerinin meclisinde çay içilirdi. Duâ edilirdi. Çay! buyururdu, hemen kalkardım semaverden doldururdum, önüne koyardım, içerdi. Sonra bitirirdi, "Bir daha ver" buyururdu. Nihayet üçüncüsünde bazen de dördüncüsünde yarısını içer bırakırdı. Hepsini içmezdi, bana bırakırdı. "Al bunu sen iç" derdi. Kendi içdiğinin yarısını bana verirdi mübârek, içerdim öyle. "Su'rul mü'min şifaun" Hadîs-i şerîf.
Ankara'da iken çok az mâ'aş alırdık. Zeytin ekmek yer, para birikdirirdim. Bir def'asında İstanbul'a gelirken Efendi hazretleri'ne götürmek üzere bir teneke Urfa yağı aldım. Trende de yanıma koydum. Kondüktör bundan da bagaj parası istedi. Hâlbuki yanımda ancak gidip gelecek kadar para vardı. Çok zoruma gitdi. İstanbul'a vardım. Dergâha gidip Efendi hazretleri'ne takdîm etdim. Memnûn oldular. "Yemek demek, yağ demekdir" buyurdular.
 
-devamı var-
 
 

İSTATİSTİKLER

Bugün:49
Dün:348
Bu Ay:2,489
Toplam:14,335,376
Online Ziyaretçiler:1
Mail Grubumuzun
Üye Sayısı:
125842