Turkce Ust Menu

ALTIN HALKA 36 - 47

  • Whatsapp'de paylaş
-HAYATINDAN KESİTLER-
Benim Dinim kitabı:
-1-
1989 senesinin recep ayının ilk Cuma gecesinde (regaib gecesinde), mübarek hocamıza kandil ziyaretine gittiğimizde buyurdular ki; Cümleten merhaba kardeşim, cümleten sefa geldiniz efendim. İki sultan bir memlekete sığmazmış ama on derviş bir kilime sığar. Bu fitne zemânında Allahü teâlâ bizi koruyor. Hadisi şerifte buyuruluyorki; Siz öyle bir zemânda geldiniz ki, islâmiyyetin onda dokuzunu yapıp birini yapmazsanız helak olursunuz. Ahir zemânda öyle kişiler gelir ki, onda birini yapsalar kurtulur. Bu zemân, işte o zemândır. İmâm-ı Rabbânî hazretleri bile 400 sene evvel, bu zemân o zemândır buyurmuş. Şimdi evliyâ olmak kolay... Efendi hazretleri'ne sormuşlar, bu zemânda evliyâ var mıdır diye. Bu zemânda nemâzını kılan, farzları yapıp, harâmlardan sakınan evliyâdır buyurmuş. Evliyâ olmak için sabaha kadar nafilelerle uğraşmağa, nafile zikr yapmağa bile lüzum yok. Efendi hazretleri "hayrunnâs lem yenfeunnâs" buyururlardı. İnsanların hayırlısı insanlara fâideli olanıdır. "Âsumân secde künet behri zemini ki deru yek-dü kes yek-dü nefes behri hüda binişinent." Gökler secde eder, imrenir. Gökler canlımı ki imrensin? Bu belagatdır. Kur'an-ı kerimde köye sor buyuruluyor. Ne demek köye sor, taşa toprağa sor demek mi; köydekilere sor demek. Göklerin imrenmesi de gökdekilerin imrenmesidir. Birkaç kişinin az bir zemân Allahdan bahsetmek için toplandıkları yere gökdeki melekler imrenir.
Enes Bin Mâlik hazretleri naklediyor hadîs-i şerîfde: "Ulemâ-i Râsihîn, İslâm âlimleri, emindir, tâ devlet işlerine karışıncaya kadar." Din adamlarının iyisi, insanların en iyisidir. Din adamlarının kötüsü, insanların en kötüsüdür.
Ankara'da yüzbaşı idim, Bir def'asında Milli Müdafaa Vekâletinde nemâz kıldık. Orada 20 sayfalık bir din kitâbı gördüm. askeriyeye dağıtdılar. Kitâbın ismi "Benim Dinim". Şi'r halinde âmentünün açıklaması idi. Manzûm olarak yazılmış, yeşil kaplı, küçük bir kitâb. Biraz baktım, çok hoşuma gitdi. İstanbul'a gelirken o kitâbı Efendi hazretleri'ne getirdim. Çünki sormadan okuyamazdım.
 
-devamı var-
 
 

İSTATİSTİKLER

Bugün:81
Dün:348
Bu Ay:2,869
Toplam:14,335,756
Online Ziyaretçiler:2
Mail Grubumuzun
Üye Sayısı:
125842