Turkce Ust Menu

ALTIN HALKA 36 - 133

-HAYATINDAN KESİTLER-
 
Eserleri:
-13-
Hergün vakitlerini emr-i maruf ile geçiren, sevdiği bir talebesi vefat ettiğinde, onun hakkında söyledikleri bazı sözleri:
"Ömrünü Din-i İslama hizmetle geçirdi. Bütün düşüncesi hizmet idi. Kalbinde İslama hizmet düşüncesinden başka bir şey yok idi. Emr-i ma'ruf yapması ve İslamiyeti yayma gayreti akılla anlaşılamayacak derecede idi. Emr-i ma'ruf için istirahatini terk etti. Gecesi, gündüzü ve her anı hizmet etmeyi düşünmekle ve Allahü teâlânın dinini tebliğ etmekle geçti. Zaten başka hiçbir düşüncesi yok idi. Ömrünü Din-i İslama hizmet için, vakf etmişti.
Adapazarında yol kenarında bulunan kalabalık bir kahvehane görünce, buraya girdi. Bu kahvede bulunanlara yarım saat Emr-i ma'ruf yaptı. Ehli sünnet alimlerinin eserlerinin üstünlüğünü ve kıymetini anlatdı. Kahvehanede bulunanların hepsi onun anlatdıklarına hayran oldular. İçlerinde Se'âdet-i Ebediye kitabı da bulunan kitapları kapışarak aldılar. Sonra abdestli olarak diğer bir kahvehaneye girmek için yolun bir kıyısından diğer bir kıyısına geçerken, otomobilin kendisine çarpması neticesinde şehid oldu. Şimdi sevdiklerine kavuşdu.
Ey Mehmed Darende! Aramızdan ayrılmakla bizleri mahzun etdin. Kevser şarabına, Cennet ni'metlerine ve Hurilere kavuşdun. Bu ni'metler sana afiyet olsun. İnşaallah âhirette bizlere de şefaatçi olursun.
Ey Darende! Bu mübarek hizmetini senin bıraktığın yerden bizler devam ettireceğiz. Bu hususda müsterih ol kardeşim."
 
-devamı var-
 

İSTATİSTİKLER

Bugün:6
Dün:379
Bu Ay:11,695
Toplam:14,295,238
Online Ziyaretçiler:4
Mail Grubumuzun
Üye Sayısı:
125842