Turkce Ust Menu

ALTIN HALKA 36 - 662

  • Whatsapp'de paylaş
-HAYATINDAN KESİTLER-

Hüseyin Hilmi Işık efendi'nin rahmetullahi teala aleyh, sohbetlerinden bazı bölümler:

-402-


Avrupa'daki fen âlimleri, dünyâdaki intizama bakarak bir yaratıcı olduğuna inanıyorlar. Fekat, Peygamber efendimizden sallallahü aleyhi ve sellem geçmeyen inanmak, îmân olmaz.
Peygamber efendimiz sallallahü aleyhi ve sellem buyuruyorlar ki; "Güzel ahlakı temâmlamak için geldim." Bir şeyin en iyisi veya en kötüsü söylenince, o şeyin hepsi anlaşılır. İbadetlerin en iyisi güzel ahlaktır. Güzel ahlak denilince bütün ibâdetler anlaşılır. Evâmiri yapmakla emr olunduk, emrleri yapacağız. Âyet-i kerîmede "şirki afv etmem" buyruluyor. Çok çeşidli küfr vardır. Şirk denince bütün küfrler anlaşılır. Bu bir edebiyat kaidesidir. Herkes yapdığının karşılığını görecektir. Zerre kadar iyilik eden karşılığını görür. Herşeye sevab verilmez. Meselâ, abdestsiz nemâz kılınca sevab yok. Kasten yapılmışsa küfre kadar gider. Bunları öğrenmek için büyüklerin doğru yazılmış kitâblarını severek okumak lazım.
Îmân ni'metinin şükrünü ifâ etmek için hubb-u fillah ile şerefleneceğiz. Birbirimizi seveceğiz. Mü'mini incitmek harâmdır. Hele böyle mübarek kardeşlerimizi incitmek, darılmak, münakaşa etmekden Allah muhafaza etsin. Birbirimize dua edeceğiz, müslümanlık böyle olur.
 
 
-devamı var-
 
 

İSTATİSTİKLER

Bugün:272
Dün:416
Bu Ay:9,381
Toplam:14,353,648
Online Ziyaretçiler:2
Mail Grubumuzun
Üye Sayısı:
125842