Turkce Ust Menu

ALTIN HALKA 33 - 5

  • Whatsapp'de paylaş
Seyyid Sıbgatullah "kuddise sirruh" hazretleri buyurdular ki:
 
"Bizim yolumuz muhabbettir."

"Talebe, tâvus gibi olmalıdır. Güzel kanatlarına, renk renk tüylerine değil, siyah bacaklarına bakmalıdır."

"Nefsin katli ve ölümü, müslüman olmasından ve kötü sıfatlarının değişmesinden ibârettir."
 
"Sohbet muhakkak lâzımdır. Sohbet, dünyâ bağlılıklarını keser ve hakîkî îmânı kazandırır. Eshâb-ı Kirâmdan bazılarının; "Gelin bir saat îmân edelim" sözlerindeki îmândan maksat, sohbettir. (Yanî bir saat sohbet edelim de îmânımız yenilensin, kuvvetlensin.)"

"İçi dışından iyi olmayan velî olamaz."

"Kabir azâbı, dünyâ sevgisini âhıret sevgisine tercih edenlere olur. İkisinin sevgisi müsavî, yahut âhıreti dünyâdan çok sevene kabir azâbı yoktur."

Bazı sohbetlerinde uzun zaman konuşmazdı. Bu yüksek taifenin hâllerini bilmeyen bazı zâhir âlimleri, acaba Şeyh niçin bize birşeyler anlatmıyor dediler. O zaman: "Sükûtumuzdan istifâde edemeyen, konuşmamızdan da edemez" buyururdu.

"Bu zamanda diğer yollardan istifâde edilememesi, kâmil âlimlerin kalmamasından mı, yoksa bid'atler sebebiyle midir?" suâline, şu cevâbı verdiler: "Bid'atler karışması sebebiyledir. Zîrâ bu zamanda bid'atler çoğaldı. Bu bid'atlere karşı koyabilecek bir yol, ancak fâide verir."

"Birşey için olan hırs ve gayret, ona olan sevginin netîcesidir."

"Mü'minin kabrinde yüzünün kıbleden çevrilmiş görünmesi, dünyâ sevgisi üzerine ölmesindendir."

"Hasedden zararlı kalb hastalığı yoktur. Âlimlerin âfeti de ondandır."

"Bid'atlerin hepsi karanlıktır. Onlarda güzellik yoktur! Bizim yolumuzun üstünlüğü, bid'at karışmamış olmasıdır. Ortadan kalkan her yol, bid'at yüzünden kalkmıştır."

"Bu son zamanlarda sünnet, bid'atler arasında, gece karanlığında ışık saçan inci gibidir. Zaman, dînin garîb olduğu zamandır. Bunun için bu zamanda talebeye az bir gayretle, orta zamanlardaki çetin mücâhedelerle elde edilenden daha çok sevâb verilir."

"Evliyânın menkıbelerini dinlemek, muhabbeti arttırır. Eshâb-ı kirâmın menkıbeleri îmânı kuvvetlendirir, günahları mahveder."
 
İslâm Âlimleri Ansiklopedisi
 
 

İSTATİSTİKLER

Bugün:273
Dün:369
Bu Ay:10,596
Toplam:14,354,863
Online Ziyaretçiler:1
Mail Grubumuzun
Üye Sayısı:
125842