Turkce Ust Menu

ALTIN HALKA 31 - 4

  • Whatsapp'de paylaş
Seyyid Tâhâ-i Hakkârî'nin "kuddise sirruh" kerâmetleri pekçoktur. Bunlardan bazıları:

Musul taraflarında şeyhlik iddiasında bulunan bir kimse, talebesinden birini Seyyid Tâhâ hazretlerinin yanına gönderdi ve; "Seyyid Tâhâ'ya, sünnete uymayan bir iş işletmeden, buraya dönme" dedi. O da kalkıp Nehrî'ye geldi. Bir ikindi namazından sonra, Seyyid Tâhâ hazretlerinin mescidin kapısında duran ayakkabılarından sol ayağınınkini uzağa koydu. Bununla mescidden sağ ayakla çıkmasını ve sünnete uygun olmayan bir iş yapmasını düşünmüştü. Fakat Seyyid Tâhâ hazretleri, kalabalık içerisinde, o kişiye hitâb edip; "Aldığın ayakkabıyı yerine koy! Senin aradığın şey, bu kapıda yoktur" buyurdu.
 
Bir gece hırsızın biri, Seyyid Tâhâ hazretlerinin anbarına girip bir çuval un almak istemişti. Çuvalı doldurdu, fakat kaldıramadı. Yarıya kadar boşalttı, yine kaldıramadı. Biraz daha boşalttı. Yine kaldırıp götüremedi. O sırada, Seyyid Tâhâ hazretleri anbara geldi ve; "Ne o, çuvalı kaldıramıyor musun? Yardım edeyim" deyince hırsız, donakalıp birşey diyemedi. Seyyid hazretleri çuvalı kaldırıp, hırsızın sırtına verdikten sonra; "Bunu al git, bizim adamlarımız görmesin, belki canını yakarlar. Bir daha ihtiyâcın olursa, anbara değil, bize gel" buyurduğunda hırsız tövbe edip, sâdık talebelerinden oldu.
 
Tâhâ-i Hakkârî hazretleri, Seyyid Fehîm'i öyle yetiştirmişti ki, oğlu Habîb vefat edince, Seyyid Fehîm hazretlerine; "Bir bak bakalım, bizim evlâd nasıldır, ne ile meşgul oluyor?" buyurdu. Seyyid Fehîm hazretleri, kabrinde murâkabe edip geldi ve; "Oğlunuzu, rahat ve dağılmış inci tesbîh tanelerini toplayıp, bir ipliğe dizmeğe uğraşır gördüm" dedi. Bunun üzerine Seyyid Tâhâ; "Ben de öyle gördüm, onları ancak kıyâmete kadar dizer" buyurdu. (Bu oğullarının kabri, kendi kabirlerinin bitişiğindedir.)
 
Seyyid Tâhâ hazretleri, bir gece rüyâsında Resûl-i ekrem efendimizi (sallallahü aleyhi ve sellem) uçsuz-bucaksız bir sahrada ilerlerken gördü. Önlerinde, yanlarında ve arkalarında, şefaat isteyen pekçok insan vardı. Kimi eteklerine tutunmuş, kimi önlerine geçip dize gelmiş ve başını eğmişti. Seyyid Tâhâ hazretleri bir kenarda bekliyordu. Allah'ın Resûlü (sallallahü aleyhi ve sellem) onu görünce, ona doğru yöneldiler. Ona iltifâtlarda bulundular.
 
Yine bir gece rüyâsında, dağdan bol bir suyun aktığını ve herkesin ondan içmeğe koştuğunu gördü. Kendisi ise o gün, suyu kaynağından içmek için dağın tepesine tırmanıyordu. Bir de gördü ki, suyun kaynağında Allah'ın Resûlü (sallallahü aleyhi ve sellem) var. Ve bütün sahrayı kol kol dolaşan sular, O'nun mukaddes parmaklarından akmaktadır... Seyyid Tâhâ, suyu o mübârek parmaklardan ve fışkırış noktasından içmek saadetine erişmek için yaklaştı ve içti.
 
-devamı var-
 
İslâm Âlimleri Ansiklopedisi
 
 

İSTATİSTİKLER

Bugün:0
Dün:569
Bu Ay:8,304
Toplam:14,411,532
Online Ziyaretçiler:3
Mail Grubumuzun
Üye Sayısı:
125842