Turkce Ust Menu

ALTIN HALKA 25 - 3

  • Whatsapp'de paylaş
"Mektûbât"ından bazı mektuplar:

Bütün hareketlerde, yemede, uyumada, konuşmada, ahkâm-ı İslâmiyeye tam uymalı, bilhassa bu zamanda, giyinmede dikkatli olmalıdır. Erkeklere ipek elbise giymek haramdır. Adet hâlini almış olan bu tehlikeye düşmemek için çok uyanık olmalıdır.
 
Allahü teâlâya hamd olsun. İki cihânın efendisi Muhammed aleyhisselâma salât-ü selâm olsun. Allahü teâlâya vâsıl olanların imâmı, hadîs âlimlerinin önderi; yüzbin hadîs-i şerîfi ezbere bilen Hâfız Abdülazîm Münzirî "Kırk Hadîs-i şerîf" adlı kitabında, İbn-i Ömer'den (radıyallahü anh) rivâyet ediyor. "Resûlullah (sallallahü aleyhi ve sellem) efendimiz buyurdular ki: "Kim ki bir mü'min kardeşinin ihtiyâcını temin ederse, mahşer günü ameller tartılırken terazinin başında duracağım. Benden imdâd isteyince, o zâta mutlaka şefâat edeceğim." İbn-i Abbâs (radıyallahü anh) Peygamberimizden (sallallahü aleyhi ve sellem) şöyle rivâyet etmiştir: "Hayır ve şer Allahü teâlâ hazretlerindendir. Hayır anahtarları ellerine verilmiş olanlara müjdeler olsun. Şer anahtarları ellerine verilen kimselere yazıklar olsun." Enes bin Mâlik'den (radıyallahü anh) rivâyet olunmuştur: "Bütün mahlûkâtı Allahü teâlâ yaratmıştır. Onların her türlü ihtiyâcını irâde ederek, yaratıp göndermektedir. Allahü teâlânın rızâsı için O'nun kullarına kim daha çok hizmet ederse, Allahü teâlâ da o kullarını o kadar çok sever." Afv el-Müzenî babasından o da dedesinden (rıdvânullahi aleyhim ecmaîn) şöyle rivâyet eder: "Peygamberimiz (sallallahü aleyhi ve sellem) buyurdular ki: "Allahü teâlâ, insanların ihtiyâçlarını gördürmek için öyle kullar yaratmıştır ki, onlara Cehennem azâbı yoktur. Kıyâmet günü olunca onlar için nûrdan kürsüler hazır olur. İnsanlar hesaba çekilirken onlar Allahü teâlâ ile sohbet ederler." Ali İbni Ebî Talib (radıyallahü anh) rivâyet etti. Peygamberimiz (sallallahü aleyhi ve sellem) buyurdular ki: "Kim ki, bir mü'min kardeşine yardım etmek ve ihtiyâcını temin etmek için harekete geçip yürürse, Allahü teâlânın yolunda harb eden mücâhidler sevâbı verilir". Ebû Hüreyre (radıyallahü anh) şöyle rivâyet etti. Peygamberimiz (sallallahü aleyhi ve sellem) buyurdular ki: "Kim ki bir müslüman kardeşinin ihtiyâcını temin ederse, Allahü teâlânın yakın dostu ve velî kulu olur. Bir kimse mü'min kardeşinin sıkıntısını gidererek sevindirirse, Allahü teâlâ o mü'mine mahşerde, sıratı geçerken iki tâne nûrdan ışık verir. Bu iki nûrun ziyasının kudretini yalnız Allahü teâlâ verir."
 
Kıymetli kardeşim, Allahü teâlâ size sonsuz saâdet yolunda devamlı yükselmeler nasîb eylesin. Bu büyükleri sevme saâdetiyle, hiçbir üstünlük ölçülemez. Bu büyüklere muhabbet, sizin en üstün vasfınız olmuştur. Bu sebeble sonsuz derecelere yükselmeniz ümîd edilmektedir. Allah adamlarını sevmenin insana kazandıracağı üstünlükler ve dereceler, yazı ile ifâde edilemez, kitaplara sığdırılamaz.
 
-devamı var-
 
İslâm Âlimleri Ansiklopedisi
 
 

İSTATİSTİKLER

Bugün:211
Dün:477
Bu Ay:11,480
Toplam:14,368,682
Online Ziyaretçiler:2
Mail Grubumuzun
Üye Sayısı:
125842