Turkce Ust Menu

ALTIN HALKA 23 - 26

  • Whatsapp'de paylaş
Menkıbeleri ve kerâmetleri:
 
İmâm-ı Rabbânî hazretlerinin "kuddise sirruh" talebelerinden biri şöyle anlatmıştır: "İmâm-ı Rabbânî hazretleri; herkese, önce kendisi selâm verirdi. Birgün hatırımdan; "Bu gün huzûruna gidip önce ben selâm vereyim" diye geçti. Bu niyetle gittim. Evlerine varınca kalabalık bir cemâat arasında yaklaştım, öyle oldu ki, birkaç adım daha atsam hocamla karşı karşıya gelecektim. Fakat henüz o beni, ben de onu görememiştim. Tam bu sırada cemâatin arasından ismimi söyleyerek; "Selâmün aleyküm yâ filân!" dedi. Çâresiz hemen huzûruna çıkıp "Ve aleykümüsselâm" dedim. Sonra; "Niyetim önce selâm vermek idi" diye arzettim. Tebessüm etti."
 
Birgün talebesinden on kişi, aynı akşam, Îmân-ı Rabbanî'yi iftara da'vet ettiler. Kabûl buyurdu. Aynı akşam, aynı anda, hepsinin evinde hazır bulunup, iftar etti.
 
Birgün buyurdu ki: "Kâ'be-i muazzamayı tavaf arzum o kadar ziyâdeleşti ki, yerimde duramaz oldum. Allahü teâlânın lütfü ile, bu şevk ve iştiyâk cazibesinde, Kâ'be-i şerîfeyi yanımda gördüm ve tavaf ile şereflendim."
 
Cân Muhammed Celenderî şöyle anlatmıştır: "Ben İmâm-ı Rabbânî hazretlerinin çok hizmetinde bulundum. Her ne zaman mübârek yüzünü görsem alnında ve iki yanağında Allahü teâlânın ismini, "Allah" yazılı olduğunu açıkça görürdüm."
 
İmâm-ı Rabbânî hazretlerine bağlı bir tüccâr, birgün huzûruna gelip; "Gençliğim geçti, ihtiyarladım, ömrüm geçmek üzere, beni arkamdan anacak, bana duâ edecek bir evlâdım olmadı!" diyerek bu husûsta ısrarla teveccüh isteyip, bir evlâdı olması için duâ etmesini istedi. İmâm-ı Rabbânî hazretleri, bir müddet murâkabe yaptıktan sonra; "Senin bu hanımından çocuğun olmayacak, başka bir hanım daha nikahlarsan ondan seni yâd edecek bir çocuğun olur" buyurdu. Bundan sonra o tüccârın ilk hanımı vefât etti. Tüccâr da başka bir hanımla daha evlendi. Bu hanımından bir oğlu, bir de kızı oldu.
 
-devamı var-
 
İslâm Âlimleri Ansiklopedisi
Huzur Pınarı Kitap Kampanyası
 
 

İSTATİSTİKLER

Bugün:349
Dün:320
Bu Ay:2,153
Toplam:14,462,538
Online Ziyaretçiler:15
Mail Grubumuzun
Üye Sayısı:
125842