Turkce Ust Menu

ALTIN HALKA 17 - 4

Nice zamân Behâeddîn-i Buhârî "kuddise sirruh" hazretlerinin hizmetinde ve sohbetinde bulundum. İcâzet verdikleri güne kadar yanlarından ayrılmadım. Yanlarından ayrılıp, yola çıkacağım zamân; "Sana hakîkat sırrı olarak bizden ne erişmişse, Allahü teâlâ'nın kullarına ulaştır, götür. Bu, senin se'âdete kavuşmana sebep olur," buyurdu. Ayrıca halîfesi Alâüddîn-i Attâr "kuddise sirruh" ile sohbet etmemizi emir etti.
 
Behâeddîn-i Buhârî hazretlerinin "kuddise sirruh" vefâtından sonra, ben uzun müddet Bedehşânda kaldım. Alâüddîn-i Attâr ise Çigâniyânda bulunuyordu. Bana bir mektup yazarak, Behâeddîn-i Buhârî hazretlerinin emrini hâtırlattılar. Bundan sonra hemen Alâüddîn-i Attâr hazretlerinin "kuddise sirruh" yanına gittim ve vefâtına kadar sohbetlerinde kaldım. Vefâtlarından sonra memleketime döndüm.
 
Ya'kûb-i Çerhî hazretleri "kuddise sirruh", Şâh-ı Nakşîbend Muhammed Behâeddîn-i Buhârî hazretlerinin sohbetine kavuşmasını ve o büyük mürşitten duyduklarının bir kısmını, Fârisî bir risâle hâlinde yazmıştır. Bu risâlesinde o büyükler yolunun edep ve dîne bağlılıklarını bildirmiştir. Bu risâlenin bir bölümünde şöyle buyurmaktadır:
 
"Hazret-i Şâh-ı Nakşîbend Behâüddîn-i Buhârî "kuddise sirruh" buyurdu ki:
Hadîs-i şerifte; (Abdestinizi toplayın (İç ve dış temizliğini birleştirin),Allahü teâlâ da sizin dağınıklığınızı toplasın) buyuruldu. Abdesti toplamaktan maksat, dış ve iç temizliğin hâsıl olmasıdır. Dağınıklıktan ancak bununla kurtulunur. İç temizliği, kalbin; kin hased, Müslümânlara düşmanlık, bahillik gibi kötü sıfatlardan ve Allahü teâlâ'nın sevgisinden başka her sevgiden temizlenmesi ve Allahü teâlâ'nın sevgisi ile râhatlamasından ibârettir. Kalp, kötü sıfatlardan temizlenip, iyi sıfatlarla süslenince, düzeltilmiş olur. Bu dünyânın kötülüklerinden ancak sâlim, doğru kalp ile kurtulunabilir. Şuarâ sûresi 89.cu âyet-i kerîmesinde meâlen buyuruldu ki:(Kıyamette mal ve evlattan fâide gelmez, ancak selîm kalp getiren o gün Hakkın rahmetine kavuşur).
 
-devamı var-
 
İslâm Âlimleri Ansiklopedisi
 

İSTATİSTİKLER

Bugün:55
Dün:307
Bu Ay:3,145
Toplam:14,211,427
Online Ziyaretçiler:1
Mail Grubumuzun
Üye Sayısı:
125842