Turkce Ust Menu

ALTIN HALKA 16 - 5

  • Whatsapp'de paylaş
Buyurdular ki;
 
Şuna inanmalı ki, hakîkî gâyeye, ancak mürşid-i kâmilin [yol göstericinin], rehberin sevgisi, rızâsı ile kavuşabilir. Bu sebeple, mürşid-i kâmilin rızâsını, sevgisini talep etmek, talebeye düşen başlıca vazîfedir.
 
Bir âlimi ve Evliyâyı ziyâret etmekten maksat, Allahü teâlâ'ya yönelmektir. O büyüklerin rûh-ı şerîflerini tam bir yönelme ile ziyâret, Allahü teâlâ'nın rızâsına kavuşmaya vesîledir. Nitekim, görünüşte halka tevâzu', hakikatte Hakka tevâzudur. Çünkü insanlara, Allahü teâlâ'nın rızâsı için tevâzu' göstermek makbûldür, kıymetlidir. Sâlih zâtların kabirlerine yakın bulunmanın, çok tesîri vardır. Ancak, onların rûhâniyyetlerine yönelmek, kabirlerine yakın olmaktan dahâ iyidir. Zîrâ, iyi tesîrin, yakınlık veyâ uzaklık ile bir bağlantısı yoktur. Her yer aynıdır. Nitekim, Resûlullah efendimiz "sallallahü aleyhi ve sellem",(Her nerede bulunursanız, bana salevât okuyunuz) buyurdu.Allahü teâlâ'nın velî kulları ile sohbet etmek, âhıret âleminin işlerini yürütmeye yarayan aklı kuvvetlendirir. [Akl-ı selîm olur.]
 
Allahü teâlâ'nın velî kullarını her gün, iki günde bir kere görmek, bırakılmaması gereken sünnettir. Ancak, bu hususta edebi gözetmek lâzımdır.
 
Bir kimse susup duruyorsa, onun bu hâli, şu üç şeyden boş olmamalıdır:
1. Gönüle kötü duyguların girmesini önlemelidir.
2. Allahü teâlâ'yı sessiz zikr etmeyi sağlamalıdır.
3. Kalp hâllerini gözetmelidir.
Gönüle Allahü teâlâ'nın düşüncesinden başkasını koymamaya çalışmak zordur. O gönüle gelen şeyleri tamâmen atıp uzaklaşmak ise, mümkün değildir. Yirmi sene gönlüme bir şey koymamaya çalıştım. Sonra yine geldi. Geldi ama, gönlümde yer bulamadı. Amellerin en güzeli, gönülden geçenleri araştırmaktır. İyi mi geliyor, kötü mü geliyor bilmektir.
 
-devamı var-
 
İslâm Âlimleri Ansiklopedisi
İslami İlimler Akademisi
 
 

İSTATİSTİKLER

Bugün:237
Dün:272
Bu Ay:5,272
Toplam:14,477,861
Online Ziyaretçiler:17
Mail Grubumuzun
Üye Sayısı:
125842