Turkce Ust Menu

ALTIN HALKA 14 - 11

  • Whatsapp'de paylaş
Seyyid Emîr Gilâl hazretleri "kuddise sirruh", marâz-ı mevtinde [ölüm hastalığında] bulunduğu sırada, talebelerine şöyle vasiyet etti:
 
Ey kıymetli talebelerim! İlim öğrenmekten ve Muhammed aleyhisselâmın yoluna tabî olmaktan asla ayrılmayınız. Bu,mü'min için bütün se'âdetlerin ve nimetlerin vâsıtasıdır. Bunun için Resûlullah "sallallahü aleyhi ve sellem" buyurdu ki:(İlim öğrenmek, her Müslümân erkek ve kadına farzdır.) Yani her Müslümân erkeğin ve kadının, kendine lâzım olan din bilgilerini öğrenmesi farzdır.
Bunlar, sırasıyla şu bilgilerdir:
 
1- Îmân, i'tikâd bilgileri.
2- Namâz bilgileri.
3- Oruç bilgileri.
4- Zengin ise, zekât bilgileri.
5- Eğer zengin ise, hac bilgileri.
6- Ana-baba hakkını öğrenmek. Allahü teâlânın kendisinden râzı olmasını isteyen, annesinin ve babasının rızâsını kazanır. Resûlullah efendimiz "aleyhissalâtü vesselâm";(Allahü teâlânın rızâsı, ana-babanın rızâsını kazanmakla elde edilir) buyurdu. Bunun için, ana-babanın hakkını gözetmek mühimdir.
7- Sıla-i rahm (akrabâyı ziyâret).
8- Komşu hakkını gözetmek.
9- Lâzım olan alış-veriş bilgilerini öğrenmek.
10-Helâli ve harâmları öğrenmek lâzımdır. Çünkü insanların çoğu, bilmediğinden ve bildiği ile amel etmediğinden dolayı helâk olmuştur.

Tövbe ediniz. Tövbekâr ve edepli olmak lâzımdır. Tövbe ediniz ki, tövbe, bütün tâ'atlerin başıdır. Tövbe, sâdece dil ile olmaz! Tövbe, işlenen günâhlara kalpten pişmânlık ve bir dahâ günâhı işlememektir. Allahü teâlâ'dan dâimâ korkunuz. Kendi günâhlarınıza bakıp, tövbe ediniz. Başkaları sizden hoşnut olsun. Günâhlarınıza pişmân olup, o kadar ağlayıp, tövbe ediniz de, gerçekten size tövbekâr densin.
 
-devamı var-
 
İslâm Âlimleri Ansiklopedisi
 
 

İSTATİSTİKLER

Bugün:90
Dün:443
Bu Ay:12,580
Toplam:14,356,847
Online Ziyaretçiler:1
Mail Grubumuzun
Üye Sayısı:
125842