Turkce Ust Menu

ALTIN HALKA 14 - 13

  • Whatsapp'de paylaş
Seyyid Emîr Gilâl "rahmetullahi aleyh" hazretleri buyurdular ki;
 
Hûd sûresi 113.cü âyetinde meâlen,(Emir olunduğun doğru yolda bulun!) buyuruldu. Bu âyet-i kerîme indiği zamân Resûlullah "sallallahü aleyhi ve sellem" (Hûd sûresi, sakalıma ak düşürdü) buyurdu.] Helâlinden ve kendi kazancınızdan yiyiniz. Eğer uykunuz gelirse, biraz uyuyunuz ki, ibâdet ve tâ'at yapmak için dinlenmiş olasınız. Fakat, Allahü teâlâyı zikr etmeden uyumayınız. Resûlullah efendimiz "sallallahü aleyhi ve sellem"; (Âlimin uykusu, ibâdettir) buyurdu.
 
Ey talebelerim! İnsanların maksada, se'âdete kavuşmaktan mahrum kalmalarının sebebi; âhıret yolunu bırakıp, yalancı dünyâya sarılmalarıdır. Âhıret se'âdetini isteyen kimse, doğru itikâda sâhip olup, bid'at ve dalâlet olan şeylerden uzak durarak ve yaptığı her işten hesâba çekileceğini bilerek, hareket etmelidir.
 
Ey dostlarım! Gidişâtınızdan habersiz olmak kadar kötü bir şey yoktur. Bu hâl, gaflet içinde olmanın delîlidir. Başkalarının habersiz olduğu şeyler, bu yolun büyüklerine açılmıştır. Onların maksadı, Allahü teâlâ'nın rızâsını aramaktır. Onlar, buna kavuşmuşlardır. Allahü teâlâ, her asırda, sevip seçtiği kullarından bir büyük zât yaratır. Böylece herkesi belâlardan, felâketlerden korur. Ey talebelerim! Böyle olan zâta talebe olunuz. Böylece dünyâ ve âhıret se'âdetine kavuşursunuz.

Ümmet-i Muhammedin aydınlatıcıları olan âlimlere yakın olunuz. Resûlullah efendimiz; (Âlimler, Peygamberlerin vârisleridir) buyurdu. Sakın, ilmi ve âlimleri sevmekten uzak kalmayınız. Onları sevmek, kurtuluş vesîlesidir. Resûlullah efendimiz "sallallahü aleyhi ve sellem"; (Kim âlimi ve ilmi severse, hatâ işlemez) buyurdu.
 
Ruhsatlardan uzak durup, azîmet ile amel ediniz. Ruhsatlar ile amel etmek za'îf kimselerin işidir. Eğer bundan dahâ çok nasîhat isterseniz, Abdülhâlık Goncdüvânî hazretlerinin "kuddise sirruh" nasîhat ve yazılarına bakınız. Bu kadar kifâyet eder. Akıllı olana bir işâret yetişir.
 
-devamı var-
 
İslâm Âlimleri Ansiklopedisi
 

İSTATİSTİKLER

Bugün:136
Dün:360
Bu Ay:1,273
Toplam:14,320,623
Online Ziyaretçiler:4
Mail Grubumuzun
Üye Sayısı:
125842