Turkce Ust Menu

ALTIN HALKA 14 - 10

  • Whatsapp'de paylaş
Seyyid Emîr Gilâl "rahmetullahi aleyh" hazretleri buyurdular ki;
 
Ey dostlar! İhlâslı olunuz. Her işinizi Allah rızâsı için yaparsanız, kurtulursunuz. İhlâssız yapılan amel, üzerinde pâdişâhın mührü bulunmayan para gibidir. Üzerinde pâdişâhın mührü bulunmayan parayı kimse almaz. Üzerine mühür vurulanı ise herkes alır. İhlâs ile yapılan az amel, Allahü teâlâ indinde çok amel gibidir. İhlâssız yapılan çok amelin ise, Hak katında kıymeti yoktur. Yaptığınız her ibâdeti ve işi, ihlâs ile yapınız. Böylece Allahü teâlâ'ya yakın ve rızâsını kazananlardan olursunuz. Ey dostlarım! İhlâs ile amel yaparsanız korkmayınız, bu size ahrette itibâr ve şereftir. Eğer tamâ sahibi olup, dünyâya düşkün değilsen, sonunda varacağın yeri düşün. Mert o kimsedir ki, önce iyice düşünür, sonra amel etmeye başlar. Böylece, sonunda yaptığı işten utananlardan olmaz.
 
İyi biliniz ki, dünyâyı ve dünyâya düşkün olanları sevmek, sizin, Allahü teâlâ'nın râzı olduğu yolda yürümenize mâni' olan büyük bir engeldir. Dâimâ Allahü teâlâ'yı hâtırlayıp, Onu zikr ediniz. Böylece dîninizi dünyâya değişmemiş olursunuz. Dâimâ Allahü teâlâ'dan korkunuz! Hiçbir ibâdet, Allah korkusundan dahâ tesîrli değildir. Allahü teâlâ'dan korkan kimseden çekininiz. Allahü teâlâ'dan korkmayan kimseden ise, korkmayınız.
 
Ey dostlarım! Dâimâ Allahü teâlâ'yı zikr ediniz. Allahü teâlâ'dan başka Her şeyi bırakınız. "Lâ ilâhe illallah" Kelime-i tevhîdini söylerken, "Lâ" derken nefy ediniz, Allahü teâlâ'dan başka hiçbir ma'bûd olmadığını biliniz."İllallah" derken, Allahü teâlâ'nın noksan sıfatlarından münezzeh olduğunu biliniz. Biliniz ki, elbiseyi temiz su temizler. Dili, Allahü teâlâ'yı zikr etmek temizler. Bedeninizi namâz kılmak, malınızı zekât vermek temizler. Yolunuzu, insanların sizden hoşnut, memnûn olması temizler. İhlâs sahibi oluncaya kadar ihlâsı, kurtuluşa erinceye kadar da kurtuluşu arayınız.
 
Kalbin, dilin ve bedenin temiz olması, helâl lokma yemeye bağlıdır. Bunu, iyi biliniz. Helâl lokma yiyen insanın midesi, içinde temiz su toplanan havuz gibidir. Bu havuzdan etrâfa temiz su dağılır ve bu su ile çiçekler yetişir, ağaçlar meyve verir, ondan istifâde edilir. Resûlullah "sallallahü aleyhi ve sellem" bir hadîs-i şerîfde buyurdu ki: (Bir kimse, hiç harâm karıştırmadan kırk gün helâl yerse, Allahü teâlâ onun kalbini nûr ile doldurur. Kalbine nehirler gibi hikmet akıtır. Dünyâ muhabbetini kalbinden giderir.)
 
-devamı var-
 
İslâm Âlimleri Ansiklopedisi
 
 

İSTATİSTİKLER

Bugün:90
Dün:443
Bu Ay:12,580
Toplam:14,356,847
Online Ziyaretçiler:1
Mail Grubumuzun
Üye Sayısı:
125842