Turkce Ust Menu

Breadcrumbs

Çok mühim üç haslet

  • Whatsapp'de paylaş
Şu üç haslete sahib olanlar her zaman muvaffak olurlar. Birincisi; Hiç kimseyi kötülemezler, şikayet etmezler. Hiçbir zaman kalblerinde başkalarına karşı kötülük duygusu bulunmaz, hücrelerinde kötülük duygusu yoktur. Zaten kötülük yapamazlar. İkincisi; Onlarda anlaşılamaz bir sabır vardır. Hadis-i şerif'de buyuruldu ki; Sabretmek, ferahlamanın anahtarıdır. Üçüncüsü ise; Güleryüz- tatlıdildir. Bir zamanlar savaş aleti ok idi. Ondan sonra kılıçlar çıktı. Daha sonra tüfekler toplar çıktı. Atom bombası yapıldı. Bunlar insanların başarılı olmak için kullandıkları aletlerdir. Fakat şimdi başarılı olmak için bunlara lüzum kalmadı. Atom bombasının yerini, tatlı dil güler yüz aldı.
 
Muvaffak olmanın ayrı üç sebebi daha vardır ki; Birincisi; Hocasını çok sever, her zaman hocasından bahseder, her zaman hocasına itaat ederler. İtaat arttıkça sevginin gerçeği artar. Sevginin gerçeği arttıkça itaat artar. Ve en sonunda sevenle sevilen bir kişi olur. İkincisi; Zamanını en iyi şekilde kullanırlar. Onların defterinde "sonra" kelimesi yoktur, helekel müsevvifun hadis-i şerifine tam uyarlar. Üçüncüsü; çok vefakardırlar. Elli sene önce çay veren birisini dahi unutmayıp rahmetle anarlar.
 
Büyükler buyuruyorlar ki; Sevgi itaattir, kim Allahü tealanın emirlerine ne kadar çok itaat ediyorsa, o kadar çok seviyor demektir. Kim Resulullah efendimizin emirlerine çok uyuyorsa Resulullah efendimizi o kadar seviyordur. Kim ne kadar hocasının emirlerine itaat ediyorsa o kadar hocasını seviyordur. Mübarek olsun.

Allahü tealaya emanet olunuz efendim.
Huzurpınarı ailesinin muhterem üyelerinin Cum'a gününü tebrik eder,
müstecâb dualarınızı istirham ederiz efendim.

ali zeki osmanağaoğlu
İslami İlimler Akademisi
 
 

İSTATİSTİKLER

Bugün:313
Dün:360
Bu Ay:1,378
Toplam:14,493,228
Online Ziyaretçiler:15
Mail Grubumuzun
Üye Sayısı:
125842