Turkce Ust Menu

Breadcrumbs

Dinimizde şâhitlik önemlidir

  • Whatsapp'de paylaş
İki salih müslüman birisi hakkında iyiliğine şahitlik yapsa Allahü teala onu afveder ve Cennete koyar.
 
Bir gün Peygamber efendimiz "aleyhissalatü vesselam" otururlarken, Eshab-ı kiram, bir zattan bahsetmişler. Demişler ki; Ya Resulallah, bu zatın çok güzel huyu var, çok iyi bir insan, çok hayırsever,... velhasıl çok meth-ü sena etmişler. Peygamber efendimiz "sallallahü aleyhi ve sellem", mübarek başlarını önlerine eğip, "vacip oldu" buyurmuşlar. Biraz sonra başkaları gelip, başka bir zattan bahsetmişler. Ya Resulallah, bu zat çok zulm ediyor, çok sıkıntı veriyor, kan kusturuyor demişler. Peygamber efendimiz yine, mübarek başlarını önlerine eğip "vacip oldu" buyurmuşlar. Eshab-ı kiramdan biz zat; anlayamadık efendim, ikisine de vacib oldu buyurdunuz ama, ne vacib oldu diyor. Resulullah efendimiz "sallallahü aleyhi ve sellem"buyurmuşlar ki; "Dinimizde şahitlik çok mühimdir. Siz, ilk zat hakkında iyi şahitlikte bulundunuz. Cenabı Hak da kabul etti ve Cennetlik oldu. İkincisinde, anlattığınız kişinin kötülüğüne şahit oldunuz. Allahü teala şahitliğinizi kabul etti ve Cehennem vacip oldu". İyi ahlaklı olmağa ve iyi geçinmeye çalışmak lazım ki, insanlar da hakkımızda iyi şahitlik yapsınlar.
 
Peygamber efendimiz "sallallahü aleyhi ve sellem" buyuruyorlar ki; "İki salih müslüman birisi hakkında iyiliğine şahitlik yapsa, Allahü teala onu afveder ve Cennete koyar".
 
Büyükler buyuruyorlar ki; Dine ait bir meseleyi öğretmek veya öğretmeye sebep olmak yüz ömre sevabından daha fazladır. Ehli sünnet itikadını anlatan bir kitabı (mesela Tam İlmihal Seadeti Ebediyye kitabını) alıp başkalarına vermek çok kıymetli bir işdir. Kitab okurken de çok dikkat etmeliyiz. Kitabın içindekilerden daha çok yazarı mühimdir. Kalbden çıkanlar kalblere tesir eder. İtikadı bozuk olan insanların yazdığı kitabları okuyanlar, yazarından etkilenerek ehl-i sünnet itikadından çıkabilirler. Büyükler, pis borudan şifa gelmez buyuruyorlar, vücudumuzun gıdasını almakta dikkat ettiğimiz gibi ruhumuzun gıdasını almakta da dikkat etmeliyiz, hatta daha çok dikkatli olmalıyız. Ruhun gıdası ilimdir, dindir, ibadetlerdir. Bedene bozuk gıda alan ölür, fakat ruha bozuk gıda alan imanını kaybeder. Yemeğin nasıl ki temiz olmasına dikkat ediyorsak, okuyacağımız kitabı da iyi seçmeliyiz. Yazan, yazdığından önemlidir.

Allahü tealaya emanet olunuz efendim.
Huzurpınarı ailesinin muhterem üyelerinin Cum'a gününü tebrik eder,
müstecâb dualarınızı istirham ederiz efendim.

ali zeki osmanağaoğlu
İslami İlimler Akademisi
 
 

İSTATİSTİKLER

Bugün:315
Dün:360
Bu Ay:1,380
Toplam:14,493,230
Online Ziyaretçiler:19
Mail Grubumuzun
Üye Sayısı:
125842