Turkce Ust Menu

Breadcrumbs

Ebedi Seadet - 232

  • Whatsapp'de paylaş
51 — BEŞ VAKT NEMÂZ
2
 
Beş vaktin her birinde sünnet nemâz kılmak da emr olundu. Sünnetler farzdan başka oldukları için, bunlara ayrıca niyyet edilir. Şöyle ki:
1— Sabâh nemâzı dört rek'atdir. Önce, iki rek'at sünneti, sonra iki rek'at farzı kılınır. Bu sünnet, çok kuvvetlidir. Vâcib diyenler de vardır.
2— Öğle nemâzı, on rek'atdir. Önce, dört rek'at ilk sünneti, sonra dört rek'at farzı, farzdan sonra da iki rek'at son sünneti kılınır.
3— İkindi nemâzı, sekiz rek'atdir. Önce, dört rek'at sünneti, sonra dört rek'at farzı kılınır.
4— Akşam nemâzı, beş rek'atdir. Önce üç rek'at farzı, sonra iki rek'at sünneti kılınır.
5— Yatsı nemâzı onüç rek'atdir. Önce, dört rek'at sünnet, sonra dört rek'at farz, sonra iki rek'at son sünnet, bundan sonra üç rek'at vâcib olan (Vitr nemâzı) kılınır.

İkindi ve yatsının ilk sünnetleri, (Gayr-ı müekkede)dir. Bunların ikinci rek'atlerinde otururken, ettehıyyâtü... den sonra, Allahümme salli alâ... sonra... bârik alâ... sonuna kadar okunur. Ayağa kalkınca, üçüncü rek'atde, önce Besmele çekmeden, Sübhâneke... okunur. Hâlbuki, öğle nemâzının ilk sünneti (Müekked)dir. Ya'nî, kuvvetle emr olunmuşdur. Sevâbı dahâ çokdur. Bunda, birinci oturuşda, farzlarda olduğu gibi, yalnız ettehıyyâtü okunup, sonra üçüncü rek'at için, hemen ayağa kalkılır. Kalkınca, önce Besmele çekip, doğruca Fâtiha okunur.

- devamı var -

Huzur Pınarı Kitap Kampanyası
 
 

İSTATİSTİKLER

Bugün:108
Dün:471
Bu Ay:9,785
Toplam:14,457,228
Online Ziyaretçiler:8
Mail Grubumuzun
Üye Sayısı:
125842