Turkce Ust Menu

Breadcrumbs

Ebedi Seadet - 237

  • Whatsapp'de paylaş

51 — BEŞ VAKT NEMÂZ
7

Abdestin sünnetleri onsekizdir:
 
- dünden devam -
 
14 — Yıkanacak yerleri, üç kerre yıkamakdır. Her birinde, uzvun her yeri ıslanmalıdır. Üç kerre su dökmek değil, üç kerre tam yıkamak sünnetdir. Üçden fazla yıkamak mekrûhdur. Üçü sayarken şaşırırsa, üç yapar. Fazla oldu ise, mekrûh olmaz.
15 — Hanefîde, yüzü yıkayacağı zemân, kalb ile niyyet etmek sünnetdir. [Ağız ile de niyyet etmek, kalb ile yapılmış olan niyyeti tekrâr etmek olur ki, bid'at olur. Ağız ile de niyyet etmeğe sünnetdir, müstehabdır veyâ bid'atdir denildiği (İbni Âbidîn)de yazılıdır. Sünnetdir veyâ bid'atdir denilen bir şeyi yapmamak lâzım olduğu, (Berîka), (Hadîka)da ve (İbni Âbidîn)de bildirilmekdedir. Bunun için, ağız ile de niyyet etmemelidir. Her ibâdet yapılırken niyyet etmek farzdır ve sonra inşâallah demek câizdir. Yalnız yemîn, tilâvet [Kur'ân-ı kerîm okumak], zikr ve ezân için ve bir ibâdetin parçası yapılırken, meselâ abdest ve gusl için ayrı ayrı niyyet şart değildir.]
16 — Tertîbdir. Ya'nî, sıra ile iki eli, ağzı, burnu, yüzü, kolları, başı, kulakları, enseyi ve ayakları yıkamak ve mesh etmekdir. Tertîb şâfi'îde farzdır.
17 — Delk, yıkanan yerleri oğmakdır. Delk ve muvâlât mâlikîde farzdır.
18 — Müvâlât, her uzvu, birbiri arkasından yıkayıp ara vermemekdir.

- devamı var -

Huzur Pınarı Kitap Kampanyası
 
 

İSTATİSTİKLER

Bugün:348
Dün:450
Bu Ay:9,554
Toplam:14,456,997
Online Ziyaretçiler:3
Mail Grubumuzun
Üye Sayısı:
125842