Turkce Ust Menu

Breadcrumbs

Ebedi Seadet - 143

  • Whatsapp'de paylaş
Kur'ân-ı kerîm Allah kelâmıdır
 
6-
 
İslâm âlimlerinin, (Allahü teâlânın gönderdiği ni'metleri düşününüz. Allahü teâlânın nasıl olduğunu düşünmeyiniz), sözleri meşhûrdur. Allahü teâlânın ismleri, (Tevkîfî)dir. Ya'nî dînin sâhibinin bildirmesine mevkûfdur, bağlıdır. İslâmiyyetin söylediği ismi söylemelidir. İslâmiyyetin bildirmediği ism söylenemez. Ne kadar kâmil, güzel ism olsa da, söylenmemelidir. Cevâd denir. Çünki islâmiyyet, Cevâd demekdedir. Fakat, yine cömerd ma'nâsında olan (Sahî) ismi söylenemez. Çünki islâmiyyet, Ona sahî dememişdir.
 
Kur'ân-ı kerîm Allah kelâmıdır. Onun sözüdür. Sözünü, islâm harflerinin ve seslerinin içine sokarak, Peygamberimiz Muhammed aleyhisselâma göndermişdir. Bununla kullarına emrlerini, nehy [ya'nî yasak]lerini bildirmişdir. Evvelce gelen Peygamberlere "alâ nebiyyinâ ve aleyhimüssalevâtü vetteslîmât" gönderilen kitâblar ve sahîfeler de, hep Allah kelâmıdır. O kitâblarda ve sahîfelerde ve Kur'ân-ı kerîmde bulunanların hepsi,(Ahkâm-ı ilâhî)dir. Her vakte uygun olan hükmleri, o zamânın insanlarına göndermiş ve onları bunlardan mes'ûl tutmuşdur.
 
Allahü teâlâyı mü'minler Cennetde, cihetsiz olarak ve karşısında bulunmıyarak ve nasıl olduğu anlaşılmıyarak ve ihâtasız, ya'nî bir şeklde olmıyarak görecekdir. Allahü teâlâyı âhıretde görmeğe inanırız. Nasıl görüleceğini düşünmeyiz. Çünki, Onu görmeği akl anlıyamaz. İnanmakdan başka çâre yokdur.
 
-devamı var-
 
 
 

İSTATİSTİKLER

Bugün:119
Dün:523
Bu Ay:9,513
Toplam:14,412,741
Online Ziyaretçiler:9
Mail Grubumuzun
Üye Sayısı:
125842