Turkce Ust Menu

Breadcrumbs

Ebedi Seadet - 139

Herkes, âhıretde, dünyâda iken sevmiş olduğu kimselerle berâber bulunacakdır.
 
2-
 
Avret yerini açarken, necâset bulunan yere girerken ve Berâe sûresini, evvelki sûreye bitişik okurken ve sigara içmeğe ve bunun gibi, fenâ kokulu şeyleri, meselâ soğan, sarmısak gibi şeyleri yimeğe [ve sakal traşı olmağa başlarken], Besmele çekmek mekrûhdur. [Sigaranın, soğan ve sarmısak gibi fenâ kokulu şeylere benzetilmesi, tütünün, bu şeyler gibi, tab'an mekrûh olduğunu, şer'an mekrûh olmadığını göstermekdedir.] Harâm işlemeğe başlarken besmele çekmek, harâmdır. Hattâ, kat'î harâm olan şeye, bile bile, Besmele çeken kâfir olur dediler. Kur'ân-ı kerîm niyyeti ile, cünübün Kur'ân-ı kerîm okuması harâmdır.
 
Hamd etmek, namâzda vâcib, hutbede ve her düâdan önce ve yimekden, içmekden sonra sünnetdir. Her hâtırladıkca söylemek mubâhdır. Pis yerlerde söylemek mekrûh, harâm yidikden, içdikden sonra söylemek, harâmdır ve belki, küfre sebeb olur.)].
 
Allahü teâlâya hamd ve şükrler olsun ki, şübhelerin artdığı şu zamânda, hiçbirşeye ihtiyâcı olmıyan sizin gibi bahtiyârlar, temiz mayalarının îcâbı olarak, hiçbir münâsebet olmadığı hâlde, bir köşede kalmış, unutulmuş olan bu fakîrleri düşünmekle, iltifât buyuruyor ve bu tâifeye îmân ediyorsunuz. Ne büyük ni'metdir ki, çeşidli meşgûliyyet ve bağlılıklarınız, sizleri bu devletden alıkoymamış ve dağınık işleriniz, onlara muhabbetinize mâni' olmamış. Bu büyük ni'metin şükrünü yerine getirmelisiniz ve (El mer'ü me'a men ehabbe), ya'nî, (Herkes, âhıretde, dünyâda iken sevmiş olduğu kimselerle berâber bulunacakdır) hadîs-i şerîfinden ümmîdli olmalısınız!
 
-devamı var-
 
 

İSTATİSTİKLER

Bugün:143
Dün:387
Bu Ay:1,671
Toplam:14,298,015
Online Ziyaretçiler:2
Mail Grubumuzun
Üye Sayısı:
125842