Turkce Ust Menu

Breadcrumbs

Ebedi Seadet - 118

  • Whatsapp'de paylaş
Allahü teâlâ, müslümânlara (Emr-i ma'rûf) yapmağı emr ediyor.
 
İmâm-ı Gazâlî "rahmetullahi aleyh", (Kimyâ-i se'âdet) kitâbında buyuruyor ki, Meselâ kızların, kadınların açık gezmeleri harâmdır. İnce, dar, süslü, renkli şeylerle örtünerek gezmeleri de harâmdır. Böyle gezenler, Allahü teâlâya âsî oldukları, günâha girdikleri gibi, bunların başında bulunan, baba, zevc, birâder ve amcadan hangisi, böyle gezmeğe rızâ verir ise, bu da, ısyân ve günâhda ortak olur).
 
Dîn-i islâmın temeli, îmânı, farzları ve harâmları öğrenmek ve öğretmekdir. Allahü teâlâ, Peygamberleri "aleyhimüssalevâtü vetteslîmât" bunun için göndermişdir. Gençlere bunlar öğretilmediği zemân, islâmiyyet yıkılır, yok olur. Allahü teâlâ, müslimânlara (Emr-i ma'rûf) yapmağı emr ediyor. Ya'nî, benim emrlerimi, bildiriniz, öğretiniz diyor ve (Nehy-i anilmünker) emr ediyor. Ya'nî, yasak etdiğim harâmları bildiriniz ve yapılmasına râzı olmayınız, diyor.
 
Peygamberimiz "sallallahü aleyhi ve sellem" buyuruyor ki, (Birbirinize müslimânlığı öğretiniz. Emr-i ma'rûfu bırakır iseniz, Allahü teâlâ, en kötünüzü başınıza musallat eder ve düâlarınızı kabûl etmez). Ve buyurdu ki, (Bütün ibâdetlere verilen sevâb, Allah yolunda gazâya verilen sevâba göre, deniz yanında bir damla su gibidir. Gazânın sevâbı da, emr-i ma'rûf ve nehy-i anilmünker sevâbı yanında, denize nazaran bir damla su gibidir). İbni Âbidîn, beşinci cild sonunda (Fıkh âliminin müslimânlara sağladığı fâidenin sevâbı, cihâd sevâbından çokdur) diyor.
 
 
 

İSTATİSTİKLER

Bugün:201
Dün:463
Bu Ay:201
Toplam:14,433,029
Online Ziyaretçiler:1
Mail Grubumuzun
Üye Sayısı:
125842