Turkce Ust Menu

Breadcrumbs

Allahü teâlâ gibi, kerem sâhibini nerede bulacaksın

Ebû Hafs Haddâd hazretleri "rahmetullahi aleyh" evliyanın büyüklerindendir. Büyüklerin yoluna giriş hâli şöyle anlatılır:

Bir câriyeyi sevmişti, ona kavuşmayı çok arzu ediyor ve bunun çârelerini araştırıyordu. "Senin derdine devâ bulacak yahûdî bir büyücü var, onun yanına git!" dediler. Ebû Hafs vakit geçirmeden büyücüye gitti. Efsuncu yahûdî ona; "İyiliği terkedeceksin, kırk gün gece ve gündüz namaz kılmayacaksın, hayırlı iş ve hak bildiğin şeylerin yanına varmayacaksın. Nefsinin istediği bütün kötülükleri yapacaksın. Ancak o zaman murâdına kavuşturabilirim." dedi. Ebû Hafs, büyücünün dediği şeyleri yaptı. Kırk günün bitiminde, büyücü, Ebû Hafs'a sihir yaptı. Fakat Ebû Hafs murâdına nâil olamadı. Bunun üzerine yahûdî; "Sen mutlaka hayır yapmışsın. Yoksa sihir tutardı. Yaptığın iyiliği hatırlamaya çalış!" dedi.
 
Ebû Hafs; "Hiç bir güzel niyet ve hayrımı hatırlamıyorum. Yalnız, giderken kimsenin ayağı takılıp düşmesin diye yoldaki bir taşı alıp kenara koydum" buyurdu. Yahûdî; "Sen, kırk gün Allahü teâlânın emrini yerine getirmeyip hükmünü terk ettiğin halde O seni terketmedi. Sen Allahü teâlâ gibi, kerem sâhibini nerede bulacaksın. Öyleyse O'na dön ve başka şeyleri bırak." dedi.
 
Bu sözler Ebû Hafs'ın içine ateş düşürüp oracıkta tövbe etti. Yahûdî de müslüman oldu.
 
 

İSTATİSTİKLER

Bugün:303
Dün:339
Bu Ay:7,119
Toplam:14,196,097
Online Ziyaretçiler:3
Mail Grubumuzun
Üye Sayısı:
125842