Turkce Ust Menu

Breadcrumbs

Allahü teala dört büyük halife hürmetine bu zatı affetti

Evliyadan Süleyman bin Seza "rahmetullahi aleyh" hazretlerinin, namazını kılmakla beraber daima içki içen bir komşusu vardı. Onun içki içmesinden rahatsız olan Süleyman bin Seza hazretleri, oğluyla müşavere ederek evlerini bırakıp başka bir yerde bir ev satın alarak oraya taşındılar. Aradan zaman geçti. O içki içen komşuları öldü. Onlar da artık ondan rahatsız olmayacaklarını düşünerek eski evlerine taşındılar. Taşındıkları ilk günlerinde Süleyman bin Seza bir rüya gördü. Rüyasında evlerinin kapısı vuruluyordu. Kapıyı açınca uzun boylu bir zatla karşılaştı. Boyu çok uzun olan bu zattan korkunca, o zat:
"Korkma, benimle gel" dedi.
 
Onu takip ederek yürümeye başladılar ve bir kabre vardılar.
 
Uzun boylu zat:
"Şu kabri kaz" dedi.
 
Dediği gibi yaptı. O kabri kazdı. Kabrin içindeki kerpici de kaldırdıktan sonra kabirde çok büyük bir bahçe göründü. Bahçenin ortasında çok güzel köşkler, süslü tahtlar vardı. Bir de baktı ki, bir zamanlar sarhoşluğundan rahatsız olduğu için evini terk etmesine sebep olan komşusu bir tahtın üzerinde yatıyor.
 
Uzun boylu adam:
"Bunu tanıyor musun?" dedi.
 
O da:
"Tanıyorum ama, bu daima içki içen birisiydi. Bu makama nasıl kavuştu?" diye sordu.
 
Uzun boylu zat cevap verdi:
"Bu senin komşun, her namazın arkasından dört büyük halife için: "Yâ Rabbi, Ebubekir, Ömer, Osman, Ali "radıyallahü anhüm ecmain" hazretlerine rahmet eyle" diye dua ederdi. İşte Allahü teala o dua ve dört büyük halife hürmetine bu zatı affetti."
 
 

İSTATİSTİKLER

Bugün:325
Dün:381
Bu Ay:1,466
Toplam:14,297,810
Online Ziyaretçiler:3
Mail Grubumuzun
Üye Sayısı:
125842