Turkce Ust Menu

Breadcrumbs

Evliyânın lokması kalp hastalığına şifâdır

  • Whatsapp'de paylaş
Balabân isminde gayr-i müslim bir çobanın sürüsünden, iki koyun kaybolmuştu. Kaybolan koyunlar, Beşiktaşlı Yahyâ Efendinin "rahmetullahi aleyh" dergâhının bahçesine gelmişlerdi. Çoban doğruca dergâha geldi. Yahyâ Efendinin, büyük bir velî olduğunu işitmişti. "Acabâ bana nasıl alâka gösterir, benimle ilgilenir mi, ilgilenmez mi? Eğer benimle ilgilenir, aç ve yorgun olduğumu anlayıp; tâze ekmek, tereyağı ve bal ikrâm ederse, onun hakîkaten büyük bir zât olduğunu anlarım." gibi düşünceler ile Yahyâ Efendinin huzûruna girdi. Yahyâ Efendi onu görünce, o daha hiçbir şey söylemeden; "Bu genç çok yorulmuş ve acıkmıştır. Buna tâze ekmek, tereyağı ve bal getirin" buyurdu. Ekmek, tereyağı ve bal ortaya konunca, Yahyâ Efendi Balabân'a;
 
"Ey evladım Balabân
Bunlar sana bir ihsan
İster yağa ban, ister bala ban
İnad etme, ol Müslüman"

dedi ve tebessüm ederek, yemesi için işâret etti. Balabân da o yiyeceklerden yedi. Gönlü ve kalbi yumuşadı. İmân etmekle şereflenip müslüman oldu.

Yahyâ Efendi "rahmetullahi aleyh" oradakilere buyurdu ki:
"Evliyânın lokması, kalp hastalığına şifâdır. Kim Allahü tealanın bir velî kulunu, ona teslim olarak, hürmetle, ziyaret eder ve ikram ettiği lokmasından yerse, kalbinden bütün küfr ve isyan pislikleri temizlenir, Allahü tealanın razı olduğu kullarından olur"
 
 

İSTATİSTİKLER

Bugün:84
Dün:507
Bu Ay:14,282
Toplam:14,371,484
Online Ziyaretçiler:43
Mail Grubumuzun
Üye Sayısı:
125842