Turkce Ust Menu

Breadcrumbs

Hayat Düsturlarımız - 970

  • Îmân ni'metinin şükrünü ifa etmek için, hubb-u fillah ile şerefleneceğiz. Birbirimizin kalbini kırmaktan titreyeceğiz.
  • Îmân ni'metine şükretmemiz lazım. Onun için abdest almaya başlarken "elhamdülillahi alâ dinil islâm ve alâ tevfîkil îmân ve alâ hidâyetirrahman" okumamız lazım. Îmânının sağlamlaşmasını isteyen bu îmân duasını okusun. Çünki Allahü teala; Şükr ederseniz arttırırım buyuruyor. Îmân artmaz, kuvvetlenir. Diğer ni'metlerine şükr edersek artar, îmâna şükr edersek sağlamlaşır, kuvvetlenir.
  • Rabbimize şükr edeceğiz. Şükrün dereceleri var. Evvela, îmânımıza şükr edeceğiz. Îmâna nasıl şükr edilir Âyet-i kerîmeler bunu bildiriyor. Diyor ki, "Ey mü'minler, ey îmânla şereflenenler, bu ni'metin şükrünü ifa edebilmek için birbirinizi seviniz. Ananızdan, babanızdan, kardeşinizden daha çok seviniz." Hele, onlar da büyüklerin yolunda ise, elbette onları da böyle seveceksiniz.
  • Bu îmânın korunması ancak îmânını koruyanlarla beraber olmakla mümkündür. Kötü ahlâk da, iyi ahlâk da bulaşıcıdır. Onun için iyi insanlar ile beraber olmak, kurtulmaya alâmettir.
  • Bir kimsenin dini arkadaşının dini gibidir.
Hüseyin Hilmi Işık (rahmetullahi aleyh)
 

İSTATİSTİKLER

Bugün:71
Dün:682
Bu Ay:16,819
Toplam:14,249,828
Online Ziyaretçiler:7
Mail Grubumuzun
Üye Sayısı:
125842