Turkce Ust Menu

Breadcrumbs

Hayat Düsturlarımız - 242

  • Whatsapp'de paylaş
  • Evliyanın sevgisi kalbe girerse, dünya muhabbeti o kalbden çıkar. Onun için sevilecek insanı seçelim de öyle sevelim. Onların dirisi de sevilir, ölüsü de sevilir.
  • Ulûmü zâhiriyye, akıl, fikir, hâfıza ve zeka ilimleridir, ulûmu batıniyye kalb ilmleridir. Ulûmu zâhiriyye mektebde, hocadan dinlemekle öğrenilir. Ulûmu batıniyye ise, evliyanın kalbinden feyz geçerek olur.
  • Bu büyükler kalb casusudur. İnsanların kalblerini araştırırlar. Bir cevher, bir istidât görünce onu cezb ederler. Karşısına ya bir talebesini veya bir kitap veya bir sebep çıkararak kendilerine çekerler.
  • Tarikate intisap etmek müstehabtır, kalbin temizlenmesi için çalışmak vâcibtir, kalbin temizlenmesi için yol, sadece tarikat olsaydı o da vâcib olurdu. Halbuki kalbin temizlenmesi için yol çoktur. İslam ahlakı kitabını okuyup ona uyarakta kalb temizlenir. İslam Ahlakı kitabını okumak farzdır. Müstehabı yaparak vâcibi yapmak mümkün fakat zordur. Farzı yapınca vâcib kendiliğinden yapılmış olur.
  • Akl kuvvetleriyle anlaşılanlar, his kuvvetleriyle anlaşılmadığı gibi kalb kuvvetleriyle anlaşılanlar da akıl kuvvetleriyle anlaşılmaz. Onun için evliya kalbden anladıklarını, başkalarına pek anlatmaz. Her üst makamda anlaşılan, bir alt makamda anlaşılmaz. Mesela, Habib makamında anlaşılanlar, Halil makamında anlaşılmaz.
Hüseyin Hilmi Işık (rahmetullahi aleyh)
 
 

İSTATİSTİKLER

Bugün:141
Dün:389
Bu Ay:3,698
Toplam:14,336,585
Online Ziyaretçiler:2
Mail Grubumuzun
Üye Sayısı:
125842