Turkce Ust Menu

Breadcrumbs

Hayat Düsturlarımız - 531

  • Whatsapp'de paylaş
  • Muhabbet için, büyüklerin hayatını çok okumak lazım, Mektubâtı çok okumak lazım, arkadaşları çok sevmek lazım. Çok şeyler öğrenmek yeterli değildir. Şeytan da çok şeyler öğrendi; ama o öğrendikleriyle beraber cehenneme gitti. Çünki ihlası yoktu.
  • Silsile-i aliyyeyi bir insan severek okursa, kalbinin kapıları açılır.
  • Bu büyükler kalb casusudur. İnsanların kalblerini araştırırlar. Bir cevher, bir istidât görünce onu cezb ederler. Karşısına ya bir talebesini veya bir kitap veya bir sebep çıkararak kendilerine çekerler.
  • Tarikate intisap etmek müstehabtır, kalbin temizlenmesi için çalışmak vâcibtir, kalbin temizlenmesi için yol, sadece tarikat olsaydı o da vâcib olurdu. Halbuki kalbin temizlenmesi için yol çoktur. İslam Ahlakı kitabını okuyup ona uyarak da kalb temizlenir. İslam Ahlakı kitabını okumak farzdır. Müstehabı yaparak vâcibi yapmak mümkün fekat zordur. Farzı yapınca vâcib kendiliğinden yapılmış olur.
  • Akl kuvvetleriyle anlaşılanlar, his kuvvetleriyle anlaşılmadığı gibi kalb kuvvetleriyle anlaşılanlar da akıl kuvvetleriyle anlaşılmaz. Onun için evliya kalbden anladıklarını, başkalarına pek anlatmaz. Her üst makamda anlaşılan, bir alt makamda anlaşılmaz. Mesela, Habib makamında anlaşılanlar, Halil makamında anlaşılmaz.
Hüseyin Hilmi Işık (rahmetullahi aleyh)
 
 

İSTATİSTİKLER

Bugün:327
Dün:385
Bu Ay:9,020
Toplam:14,353,287
Online Ziyaretçiler:2
Mail Grubumuzun
Üye Sayısı:
125842