Turkce Ust Menu

Breadcrumbs

Hayat Düsturlarımız - 575

  • Mürşid-i kâmil, gerçek hocadır. Nasıl ki, doğan çocuğu annesi babası ihtimamla büyütürse, gerçek bir hoca, eline düşen müslimânı, gerçek bir anne baba gibi ahirete hazırlar. Hatalarını görmez, birden bire herşeyi söylemez, azar azar, sohbetle yetiştire yetiştire, önemli bir seviye kaydeder.
  • Birgün müşrikler geldiler, ya Muhammed, aleyhisselatü vesselam madem ki, Peygambersin, Allah'ın sevgili kulusun, gökten taş yağsın veyahutta ateş yağsın. Biz böyle bir şey görürsek, sana inanırız, dediler. Mübarek buyurdu ki; "Mümkün değil; çünki aranızda ben varım. Ben olduğum müddetçe, size umumi felaket gelmez". Varisleri de öyledir.
  • İslam âlimleri, kim ne sorarsa sorsun, soranın dünya menfaatine uygun cevap vermiyorlar, ahiretlerine uygun cevab veriyorlar.
  • Hakikat mürşid-i kamilden öğrenilir. İnsan her sözünü mürşid-i kamilden duyduğu söze dayandırmalıdır. Yoksa, benim kalbime böyle ilham oluyor demek, laf değildir.
  • Efendim, Nebi Sıddık ve Selman, Kasım, Cafer, Bistami diye gelen bu yol, bu altın halka mensuplarının, çok üstün bir adetleri vardır. Bu, diğer hiçbir yolda yoktur. Bu, bu yola mahsustur. Diğer yollarda olanlar, kendilerini sevenleri ana caddeye çıkartırlar ve derler ki; Bu yolun cennettir, devam et, çalış. O talebeler de çalışırlar, uğraşırlar ve kavuşan kavuşur, kavuşamayan yolda kalır. Fakat efendim, bu yolun büyükleri böyle değildir. Bu yolun büyükleri, bu silsile, kendilerini sevenleri kulaklarından tutar, cennetin içine sokuncaya kadar bırakmazlar.
Hüseyin Hilmi Işık (rahmetullahi aleyh)
 

İSTATİSTİKLER

Bugün:62
Dün:682
Bu Ay:16,810
Toplam:14,249,819
Online Ziyaretçiler:6
Mail Grubumuzun
Üye Sayısı:
125842