Turkce Ust Menu

Breadcrumbs

Hayat Düsturlarımız - 577

  • Dünyada derd-ü belâ nimettir. Derd-ü belâya sevap verilmez. Sabır edene sevap verilir. Ya Rabbi bu bana senden geldi, şükürler olsun diyene kıyametde mükâfât var. Derd-ü belâ ne kadar çok olursa ve buna sabr ederse, kıyametdeki sevap da o kadar çok olacak.
  • Âlim, çok kitap okuyan değil, hakkı batıldan ayırandır. Yani bu eğri, bu doğru veyahutta bu sevilir bu sevilmez diyebilendir. Dolayısıyla, çok kitap okuyan çok âlim olmuş diye bir kaide yok.
  • Size hocanızı hatırlatacak arkadaşlarla beraber olursanız, Hocanızın yazdığı eserleri okursanız, o satırların arasında hocanızı bulacaksınız. Hocanızın kalbi ile bu şekilde irtibat kuracaksınız ve onunla hem dünyada, hem ahirette beraber olacaksınız.
  • Bu büyüklerin sohbetleri, kitapları, kendisi ab-ı hayatdır. Onu içenler, o gıdayla büyüyenler sonsuz olarak Cenabı Hakkın razı olduğu yerde buluşacaklardır.
  • Büyüklerin sevgisi cevherdir, Allahü teala bu cevheri çöplüğe koymaz. İmam-ı Rabbani hazretleri buyurmuşlardır ki; İnsan çok bozuk olabilir, patavatsız olabilir, şu veya bu olabilir, ama bu büyüklerin yolundaysa, yol çok sağlam ve çok kıymetli olduğu için, o kişi yine makbuldür, azizdir. Bu, kendisinden dolayı değil, yolun özelliğinden dolayıdır. Büyüklerimiz, ya rabbi, bu yola mensup olanlar, eninde sonunda senin rızana kavuşsunlar, diye dua etmişlerdir. Bu yol öyle bir yoldur ki, zerre kadar muhabbeti olan, mutlaka rıza-ı ilahiyyeye kavuşur. Hasbel kader bozuk bir insansa, dünyada kavuşamazsa, ölürken kavuşur. Orada kavuşamazsa, kabirde kavuşur. Orada kavuşamazsa, mahşerde kavuşur. Orada kavuşamazsa, cennette kavuşur. Eninde sonunda muhakkak kavuşur. Çünki yol mutlak kavuşturucudur.
Hüseyin Hilmi Işık (rahmetullahi aleyh)
 

İSTATİSTİKLER

Bugün:245
Dün:667
Bu Ay:13,810
Toplam:14,246,819
Online Ziyaretçiler:2
Mail Grubumuzun
Üye Sayısı:
125842