Turkce Ust Menu

Breadcrumbs

Hayat Düsturlarımız - 840

  • Dünyadan sakınınız demek, haramlardan, yasaklardan sakınınız demektir.
  • Nafakayı kazanmak farzdır, nafakadan fazla ihtiyacını kazanmak sünnettir. Bunlara muhabbet haram değil, nefsin arzularına muhabbet haramdır.
  • Dünyaya gönül bağlamamalı. Yolcu yolu ta'mir etmekle uğraşmaz. Meselâ Hacca giden bir kişi orada, şu evi, apartmanı alayım diye düşünmez. Çünki bir müddet sonra dönecek. Dünya hayatı da böyledir.
  • İnsan demek muhtaç demektir. Allahü tealanın yarattığı herşeye biraz daha gönlünü bağladıkça Allahü tealanın rızasından biraz daha uzaklaşır. Dolayısıyla, Allahü tealanın rızası insanların muhtaç olduğu şeyleri bırakmasına bağlıdır. İmam-ı Rabbani hazretleri buyuruyor ki; Bu kainatta yaratılan herşey insana faydalı olması için yaratılmış, ama insanoğlu ihtiyacı olduğu herşeye kalbini bağladığı müddetçe, bağladığı miktarca Allahü tealadan uzaklaşır. Böylece insan mahlukatın en kötüsü olur. Ölçü Allahü tealaya yakınlık ve uzaklıktadır.
  • Bu dünya dert, bela ve sıkıntı tortusudur. Kalbinize girdiği anda, hem dünyanızdan, hem ahiretinizden mahrum kalırsınız. Dünyanın yapısı insanlara sıkıntı vermektir.
Hüseyin Hilmi Işık (rahmetullahi aleyh)
 

İSTATİSTİKLER

Bugün:255
Dün:335
Bu Ay:3,038
Toplam:14,211,320
Online Ziyaretçiler:7
Mail Grubumuzun
Üye Sayısı:
125842