Turkce Ust Menu

Breadcrumbs

Herkese Lazım Olan İman - 56

  • Whatsapp'de paylaş
–5–

ÎMÂNIN ŞARTLARI

- 39-
 
- dünden devam -

Peygamberimiz Muhammed Mustafâya "sallallahü aleyhi ve sellem" mahsûs olan (Kevser havuzu) vardır. Büyüklüğü, bir aylık yol gibidir. Suyu sütden dahâ beyâz, kokusu miskden dahâ güzeldir. Etrâfındaki kadehler, yıldızlardan dahâ çokdur. Bir içen, Cehennemde olsa bile, bir dahâ susamaz. (Şefâ'at) hakdır. Tevbesiz ölen mü'minlerin küçük ve büyük günâhlarının afv edilmesi için, Peygamberler, Velîler, Sâlihler ve Melekler ve Allahü teâlânın izn verdiği kimseler, şefâ'at edecek ve kabûl edilecekdir. [Peygamberimiz "sallallahü teâlâ aleyhi ve sellem", (Ümmetimden büyük günâh işleyenlere şefâ'at edeceğim) buyurmuşdur.] Mahşerde, şefâ'at beş dürlüdür:

Birincisi, kıyâmet günü, mahşer yerinde kalabalıkdan, çok uzun beklemekden usanan günâhkârlar, feryâd ederek, hesâbın bir ân önce yapılmasını isteyeceklerdir. Bunun için şefâ'at olunacakdır.

İkincisi, süâlin ve hesâbın kolay ve çabuk olması için, şefâ'at edilecekdir.

Üçüncüsü, günâhı olan mü'minlerin, Sırâtdan Cehenneme düşmemeleri, Cehennem azâbından korunmaları için şefâ'at olunacakdır.

Dördüncüsü, günâhı çok olan mü'minleri Cehennemden çıkarmak için şefâ'at olunacakdır.

Beşincisi, Cennetde sayısız ni'metler olacak ve sonsuz kalınacak ise de, sekiz derecesi vardır. Herkesin derecesi, makâmı, îmânının ve amellerinin mikdârınca olacakdır. Cennetdekilerin derecelerinin yükselmeleri için de şefâ'at olunacakdır.

Cennet ve Cehennem şimdi vardır. Cennet, yedi kat göklerin üstündedir. Cehennem, herşeyin altındadır. Sekiz Cennet, yedi Cehennem vardır. Cennet, yer küresinden ve güneşden ve göklerden dahâ büyükdür. Cehennem de güneşden büyükdür.

Herkese Lazım Olan İman
 
 

İSTATİSTİKLER

Bugün:227
Dün:394
Bu Ay:7,732
Toplam:14,351,999
Online Ziyaretçiler:29
Mail Grubumuzun
Üye Sayısı:
125842