Turkce Ust Menu

Breadcrumbs

Huzur Damlaları - 532

  • Whatsapp'de paylaş
İbrahim Bin Edhem "kuddise sirruh" hazretleri buyurdular ki;
 
Bir defa Halife Mu'tasım, O'na "Mesleğin nedir?" diye sordu. Cevâbında; "Bu dünyâyı, dünyâya tâlib olanlara bıraktım. Bu dünyâda Allahü teâlânın zikrini, âhırette de didârını (cemâli ile müşerref olmayı) tercih edip, bunlar için çalışmayı kendime meslek edindim" buyurdu.

Kendisinin edebe uygun olmayan şekilde oturduğunu gören olmamıştı. Buyurdu ki, "Bir gün farkında olmadan uygunsuz oturmuşum. Hemen bir ses işittim ki; (Ey İbrâhîm (radıyallahü anh), kullar, efendilerinin huzûrunda böyle mi otururlar?) diyordu. Hemen toparlandım, iki diz üzerine oturdum ve uygunsuz olan oturmaya da tövbe ettim."
 
Buyurdu ki, "Bir gece rü'yâmda, elinde bir defter olduğu halde "Cebrâil'in (aleyhisselâm) yeryüzüne inmekte olduğunu gördüm. (Burada ne yapacaksın?) diye sordum. (Bu deftere Allahü teâlânın dostları kim ise onların isimlerini yazacağım.) buyurdu. (Peki beni de yazacak mısınız?) diye sordum. (Sen, o dostlardan birisi değilsin ki) buyurdu. (İyi ama ben o dostların dostuyum) dedim. Bundan sonra Cebrâil (aleyhisselâm) biraz düşündü ve (Şimdi "İlk önce İbrâhim'in ismini kaydet" diye bir ferman geldi) buyurdu.

İslâm Âlimleri Ansiklopedisi
 
Huzur Pınarı Kitap Kampanyası
 
 

İSTATİSTİKLER

Bugün:356
Dün:320
Bu Ay:2,160
Toplam:14,462,545
Online Ziyaretçiler:14
Mail Grubumuzun
Üye Sayısı:
125842