Turkce Ust Menu

Breadcrumbs

Huzur Damlaları - 362

  • Whatsapp'de paylaş
İmâm-ı Ahmed Rabbânî "kuddise sirruh" hazretleri buyurdu ki;
 
Evliyâullahı "rahmetullahi teâlâ aleyhim ecma'în" başkalarının tanımasından örten perde, insanlık sıfatlarıdır. Diğer insanların muhtâc olduklarına bunlar da muhtâcdır. Evliyâlık, bu ihtiyâcı bunlardan kaldırmaz.
 
Allahü teâlâ, Evliyâ kullarını öyle saklamışdır ki, kendi zâhirleri bile kalblerindeki kemâlâtdan habersizdir. Nerde kaldı ki, başkaları onların hâlini bilsin.
 
Yâ Rabbî! Bu nasıl işdir ki, kendin için Evliyâ yapdın. Onların bâtınları, (ya'nî kalbleri) âbı hayâtdır. Bir katre tadan, ebedî hayâtı bulmuş, se'âdeti ebediyyeye kavuşmuş olur. Zâhirleri, ya'nî dış görünüşleri ise, öldürücü zehrdir. Yalnız zâhirlerine bakan, ebedî ölüme duçâr olmuşdur.
 
İnsanın yaratılmasından maksad, kulluk vazîfelerini yerine getirmekdir. Vilâyet makâmlarının sonu, abdiyyet (kulluk) makâmıdır. Bunun üstünde makâm yokdur.
 
Binlerce kimseden bir dânesini ihlâs devleti ve rızâ makâmı ile şereflendirirler. Maksad olan ihlâs ve rızâ, bu fakîre, bu yolda tâm on sene sonra verildi. Bunların özü, hakîkati, Peygamber efendimizin "sallallahü aleyhi ve sellem" sadakası olarak, tamâmen açıklandı. Bunun için, Allahü teâlâya hamdü senâlar olsun!.
İslami İlimler Akademisi
 
 

İSTATİSTİKLER

Bugün:148
Dün:297
Bu Ay:7,292
Toplam:14,479,881
Online Ziyaretçiler:10
Mail Grubumuzun
Üye Sayısı:
125842