Turkce Ust Menu

Breadcrumbs

Huzur Damlaları - 455

  • Whatsapp'de paylaş
Ubeydüllah-i Ahrâr "rahmetullahi aleyh" hazretleri buyurdu ki;

Muhammed aleyhisselâmın ümmetinden "Mesh" yani sûretinin değiştirilmesi, hayvan sûretine döndürülmesi kaldırılmıştır. Fakat bâtından, manen sûretin değişmesi kaldırılmamıştır. Bâtından sûretin hayvan sûretine çevrilmiş olmanın alâmeti, büyük günâh işleyen kimsenin bu günâhları işlemekten, bâtının, kalbinin elem duymaması, işlediği harâmlar sebebiyle müteessir olmaması, fısk ve isyân olan işlerde ısrâr etmesidir. Bu öyle bir dereceye ulaşır ve işlediği büyük günâhlardan dolayı kalbi o kadar kararır ki, artık tembih ve nasîhat da yapılsa gafletten uyanmaz.
 
Bizim makâmımızda edepli olmak lâzımdır. Bu edeb de, kulun kendi irâdesini bırakıp, Rabbinin irâdesine teslîm olmasıdır.
 
"Sehl bin Abdüllah Tüsterî hazretleri "rahmetullahi aleyh", Allahü teâlâ'nın rızâsına kavuşmak için öyle riyâzet yapıp, zikre dalmıştı ki, bir gün ağzından ve burnundan kan geldi. Yere düşen her damla kanı "Allah" yazıyordu. Bundan sonra hocası ona, tasavvufta her ân Allahü teâlâ'yı hâtırlamak ve kendisini gördüğünü düşünmek gibi manâlara gelen "Yâd-ı daşt" makâmı üzere olmasını emir etti."
 
 

İSTATİSTİKLER

Bugün:458
Dün:471
Bu Ay:12,198
Toplam:14,369,400
Online Ziyaretçiler:9
Mail Grubumuzun
Üye Sayısı:
125842