Turkce Ust Menu

Breadcrumbs

Huzur Damlaları - 321

  • Whatsapp'de paylaş
Hazret-i Ali'nin (radıyallahu anh) oğluna nasihati :
 
Ey oğul! Diğer insanları tıpkı kendin gibi tut. Kendi nefsin için istediğin şeyi başkaları için de iste. Kendi nefsin için sevmediğin şeyi başkaları için de sevme. Kendine iyilik yapılmasını istediğin gibi başkalarına da iyilik et. Başkalarında kötü gördüğün şeyi kendin için de kötü gör. Başkalarına yaptığın şey kadar sana da yapılırsa ona razı ol. Yaptığından fazlasını isteme. Sana söylenmesini istemediğin şeyi sen de başkalarına söyleme. İnsanların seni nasıl görmesini istiyorsan, sen de onları öyle gör. Kendini beğenmekten sakın. Kibir kalbin afetidir.

Ey oğul! Bütün gücünle çalış, malını senden sonra gelecek mirasçılar için hazırlayıp biriktirme. Allah için bağışlanacak yerlere dağıt. Arzu ettiğin bir şeyi elde edersen onu kendinden bilme. Allahü teâlâya şükret ve Ondan her zaman kork.

Ey oğul! Önünde, seni ahirete götürecek uzun bir yol ve sıkıntılı günler var. Dünya malından sana yetecek miktarını düşün ve sadece onu al. Başkasını yüklenme. Zira ondan zarardan başka bir şey gelmez. Gücünün yetmediği şeylere karışma. Fakirlere yardım et. Onlar hem üzerindeki ağırlığı kaldırırlar, seni malın felaketinden kurtarırlar, hem de ihtiyacın olduğu kıyamet gününde onu sana geri verirler. Gücün yettiği kadar sadaka ver. Eğer böyle yapmazsan ihtiyacın olduğu zaman onu ararsın, fakat bulamazsın.
İslami İlimler Akademisi
 
 

İSTATİSTİKLER

Bugün:241
Dün:272
Bu Ay:5,276
Toplam:14,477,865
Online Ziyaretçiler:17
Mail Grubumuzun
Üye Sayısı:
125842