Turkce Ust Menu

Breadcrumbs

Huzur Damlaları - 324

  • Whatsapp'de paylaş
Hazret-i Ali'nin (radıyallahu anh) oğluna nasihati :
 
Ey oğul! Kişi kendi sırrını başkalarından daha iyi muhafaza eder. Çok kimse var ki, kendi zararına çalışır. Çok konuşan çok yanılır. Düşünen kimsenin görüşü keskinleşir. Her konuşan doğru konuşmayabilir. Her karar veren isabet etmemiş olabilir. Her giden de geri dönmeyebilir.
 
Akıl, müminin dostu; ilim, veziri; sabır, askerlerinin komutanı ve amel ise silahıdır...
 
Akıllı ol! Akıllı; şehvetten uzaklaşan, ahireti dünya ile değişmeyendir. Akıllı, yalnız ihtiyacı kadar ve delille konuşur, sadece ahiretinin ıslahı için çalışır. Akıllı, günahlardan sakınır, ayıplardan uzak durur.
 
Ey oğul! Önünde çıkılması ve geçilmesi pek güç bir basamak vardır. Orada yükü hafif olanlar ağır olanlardan daha kolay geçer. Üzerinden zorla geçenler çabuk geçenlerden daha zararlıdır. Bu basamağa ulaşan her insan ya Cennete veya Cehenneme gider. Bu menzile ulaşmadan önce kendi nefsine dön ve hesaba çekilmeden önce kendini hesaba çek. Oraya ulaşmada yolunu düzelt. Ölümünden sonra Rabbini razı etmek için sana hiç fırsat verilmez.
 
Ey oğul! Yerin ve göklerin içinde bulunan her şeyi elde tutan Rabbimiz, sana kendisinden istemek ve dua etme nimeti verdi. Duayı kabul edeceğine de söz verdi. Sana bir şey vermesi için kendisine dua etmeni emretti. Ondan rahmet dile ki sana rahmet etsin. O, seninle kendisinin arasına bir perde koymadı ve seni korumak için başkasına teslim etmedi.
 
Ey oğul! Bir kötülük işlediğin zaman Ona dön ve tevbe et. O, kendisine döndüğün için seni ayıplamaz. İşlediğin günahın cezasını vermekte acele etmez. Yaptığın suçu başkalarına bildirmez. Tevbe etmeni de zorlamaz. Günahları niçin işlediğin hakkında seninle münakaşa etmez.
İslami İlimler Akademisi
 
 

İSTATİSTİKLER

Bugün:233
Dün:272
Bu Ay:5,268
Toplam:14,477,857
Online Ziyaretçiler:29
Mail Grubumuzun
Üye Sayısı:
125842